podstawa wymiaru zasiłków

Podwyżka dla pracownika na zwolnieniu lekarskim – czy przeliczać podstawę zasiłku

Pytanie:

Z dniem 1 lutego 2023 r. w firmie przeprowadzona została regulacja płac, która objęła także pracownika przebywającego na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji musimy przeliczyć podstawę pobieranego przez niego zasiłku chorobowego?

Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Zmiany w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego – umowa zlecenia i umowa o dzieło z własnym pracownikiem oraz wykonywana na rzecz własnego pracodawcy – nowe stanowisko ZUS

Zgodnie z najnowszymi wyjaśnieniami ZUS (z 6 września 2023 r.) przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy trwa nadal. Jest to zmiana poprzedniego stanowiska. Do tej pory bowiem zgodnie z wyjaśnieniami ZUS takiego przychodu nie należało przyjmować do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w przypadku wygaśnięcia umowy zlecenia.

Z webinaru dowiesz się:

  • Na czym polega zmiana stanowiska ZUS w sprawie uwzględniania w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych umów zlecenia i o dzieło zawartych z własnym pracodawcą?
  • Czy pracodawca może bez wniosku pracownika, czyli „z urzędu” zastosować nową interpretację ZUS i wypłacić pracownikowi wyrównanie zasiłku?
  • W jaki sposób najbezpieczniej dla pracodawcy rozwiązać tę kwestię?
  • Za jaki okres przysługuje pracownikowi wyrównanie świadczeń?
  • Czy od kwoty wyrównania zasiłku pracownikowi przysługują odsetki?
  • Co powinien zrobić pracodawca, gdy przyjdzie do niego pracownik i powie, że od wypłaconego wyrównania zasiłku należą mu się odsetki?
  • Czy pracodawca, który wypłaci wyrównania zasiłku pracownikom „z urzędu” – czyli bez wniosku, narazi się na jakieś konsekwencje?