Świadczenia zasądzone przez sąd – czy należne są składki ZUS i podatek

Andrzej Radzisław

Autor: Andrzej Radzisław

Dodano: 27 lutego 2024
Pytanie:

Pracownicy założyli nam sprawę w sądzie o nierówne traktowanie i domagają się wyrównania wynagrodzenia oraz zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę. Czy od zadośćuczynienia z tego tytułu należy potrącić składki ZUS oraz podatek?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskiwany przez pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Za przychody ze stosunku pracy uważa się zaś wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Z podstawy wymiaru składek wyłączone jest wynagrodzenie za czas choroby, zasiłki oraz przychody wymienione w rozporządzeniu składkowym.

Przeczytaj także:

Niezgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych – czy po uregulowaniu należności zleceniodawca może żądać od zleceniobiorcy zwrotu

 


Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Chcesz zapoznać się z całym materiałem?

Testuj portal i magazyn "Serwis Płatnika ZUS" przez 14 dni ZA DARMO!

  • AKTUALNE INFORMACJE
  • INDYWIDUALNE KONSULTACJE
  • MATERIAŁY I NARZĘDZIA DO POBRANIA
  • MAGAZYN DOSTĘPNY ONLINE
Sprawdź ofertę »

Zaloguj się, jeśli masz już konto:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Andrzej Radzisław

Autor: Andrzej Radzisław

Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych. Wieloletni pracownik Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie m.in. brał udział w opiniowaniu aktów prawnych związanych z ubezpieczeniami oraz analizował wydawane przez ZUS interpretacje w zakresie ich zgodności z obowiązującymi przepisami.
dostęp testowy

Nr 231 Kwiecień 2024 r.

Nr 231 Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej