• WSZYSTKIE
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • W jaki sposób można kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

    Pracownik otrzymujący zwolnienie lekarskie od pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki powinien w okresie takiej przerwy od pracy przestrzegać zaleceń lekarskich, tj. „powinien leżeć”, „może chodzić” i przebywać w miejscu wskazanym w zaświadczeniu lekarskim. Płatnik zasiłku może bowiem w czasie zwolnienia lekarskiego przeprowadzić w stosunku do pracownika kontrolę prawidłowości wykorzystywania przez niego zwolnienia lekarskiego. Kontrolę zwolnień lekarskich przeprowadzają upoważnieni pracownicy ZUS albo osoby upoważnione przez pracodawcę będącego płatnikiem zasiłków. Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy dotyczy dwóch aspektach. Po pierwsze – wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z celem, na który zostało wydane (leczenie, rehabilitacja) i związane z pobytem w domu (niekoniecznie w miejscu zamieszkania). Po drugie – wykonywania pracy zarobkowej, bez względu na jej charakter i czas wykonywania w czasie zwolnienia.   Czy wskazanie lekarskie „chory może chodzić” ogranicza zakres kontroli? Kto jest uprawniony do kontroli – kiedy ZUS, a kiedy płatnik składek?   Czy pracodawca może wystąpić do ZUS o skontrolowanie pracownika na zwolnieniu? Kogo pracodawca może skierować na kontrolę do pracownika na zwolnieniu lekarskim? Kogo warto skontrolować na zwolnieniu – na jakich zasadach typować do kontroli? Czy są jakieś ograniczenia dotyczące osób kontrolowanych?  

Artykuły

  • Zaległy ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla pracownicy zatrudnionej po miesięcznej przerwie – czy jest oskładkowany i opodatkowany

    Pytanie: 24 lutego zakończyła u nas pracę pracownica, która przeszła na emeryturę. Wypłaciliśmy jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop – niestety omyłkowo nie w całości (pozostało do wypłaty jeszcze 6 godzin). Przez marzec pracownica nie pracowała w naszej spółce. Ponownie zatrudniliśmy ją 1 kwietnia. Muszę wypłacić ten zaległy ekwiwalent do 11 kwietnia. Jak powinnam to zrobić? Z jakim kodem? Wypłata w firmie jest do 10. następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, czyli z przesunięciem. Zarejestrowałam już pracownicę w ZUS z kodem 01 10 10. Nie mogę tego zrobić z wypłatą za marzec płatną do 10. kwietnia, bo nie pokazuje mi się w systemie (nie pozostawała w marcu w zatrudnieniu). Czy ten ekwiwalent w wysokości 94,14 zł brutto jest oskładkowany, opodatkowany i czy naliczamy koszty uzyskania przychodu i ulgę? Przeczytaj także: Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – na jakich zasadach uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku Ekwiwalent urlopowy przy wielokrotnych zwolnieniach lekarskich – jak uwzględnić go w podstawie wymiaru składek Ekwiwalent za urlop prezesa – czy wliczać dodatek funkcyjny Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim – jak je obliczyć  
  • Dwa formularze PIT-11 – co z limitem kosztów uzyskania przychodów

  • Zleceniodawca, który nie przekazał zaświadczenia o zarobkach rencisty – co należy zrobić

  • Odszkodowanie wypłacone pracownikowi za wypowiedzenie umowy o pracę – co ze składkami i podatkiem

  • Dokumentacja zasiłkowa – jak ją prowadzić w 2022 roku

  • Pracownica wracającą z urlopu rodzicielskiego, w czasie którego pracowała – jakie dokumenty przekazać do ZUS

  • Zmiana nazwiska, adresu oraz dowodu osobistego pracownika – jak poinformować ZUS

    Pytanie: Pracownica poinformowała nas, że wyszła za mąż, przyjmując wraz z małoletnim dzieckiem nazwisko męża oraz że zmieniła adres. Zmiany te spowodowały też konieczność wymiany dowodu osobistego. Nowy dokument będzie do odbioru dopiero w przyszłym miesiącu. Jak poinformować ZUS o wspomnianych zmianach?  Czy zrobić to już teraz, czy poczekać aż osoba ta odbierze nowy dowód osobisty? Informacje z ZUS: Jak zgłosić zmianę lub korektę danych osoby ubezpieczonej Jeżeli płatnik składek chce zmienić lub skorygować dane identyfikacyjne (PESEL, nazwisko, imię, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu) osoby ubezpieczonej – wypełnia formularz ZUS ZIUA, Jeżeli płatnik składek chce zmienić lub skorygować inne dane, np. adres osoby ubezpieczonej – wypełnia formularz ZUS ZUA albo ZUS ZZA. Jeżeli płatnik składek chce zmienić lub skorygować kod tytułu ubezpieczenia, rodzaj ubezpieczenia lub datę, od której zaczyna się ubezpieczenie: najpierw wyrejestruje osobę ubezpieczoną lub siebie z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA, następnie wprowadza poprawne dane – odpowiednio na ZUS ZUA lub ZUS ZZA.
  • Pracodawca przestał być płatnikiem zasiłku – jakie dokumenty przekazać do ZUS w celu wypłaty zaniżonego świadczenia

  • Nieprawidłowa podstawa składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za członka rady nadzorczej – jak rozliczyć niedopłatę i niedopłatę

  • Przewodniczący i członkowie rady nadzorczej – jakie składki za nich opłacać

  • Umowy zlecenia z wynagrodzeniem 2.000 zł – czy należy opłacać składkę na Fundusz Pracy

  • Ulga na powrót – kto i w jakim okresie może z niej skorzystać

Artykuły

  • Przestrzeganie przepisów PPK – inspekcja pracy skontroluje pracodawców

    W ogłoszonym przez Państwową Inspekcję Pracy programie działań na lata 2022–2024 ujęto m.in. kontrole w zakresie przestrzegania przez pracodawców przepisów o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Sprawdź, jakie działania kontrolne planuje inspekcja pracy.
  • Zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców – przykłady liczbowe

    Zasady obliczania rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne przedsiębiorców zmieniły się od 13 kwietnia. Przedsiębiorca przy obliczaniu wysokości dochodu uwzględni różnice remanentowe. Warto więc sprawdzić praktyczne wyliczenia. W jaki sposób korygować podstawy wymiaru składek o różnice remanentowe? Jak stosować przepisy przejściowe? Co z dodatnią różnica remanentową?
  • Niższe podatki i rezygnacja z ulgi dla klasy średniej – aktualne wyliczenia od 1 lipca

    Obniżenie stawki PIT z 17 do 12%, odliczenie części składek zdrowotnych przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej to zmiany w Polskim Ładzie, które pod koniec kwietnia trafiły parlamentu.     Od kiedy będzie obowiązywała niższa stawka podatkowa? Ile na zmianach zyska pracownik z wynagrodzeniem 8 tys. zł? Od kiedy nie będziemy stosować ulgi dla klasy średniej? Czy osoby, które zyskiwały na uldze dla klasy średniej na nowych przepisach stracą?  

Aktualnie przeglądasz

Maj 2022 r. - Nr 202
Nr 202 Maj 2022 r.