• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Korekta zaświadczeń o wynagrodzeniu wystawianych na potrzeby ZUS – 14 przykładów

    W określonych sytuacjach na płatnikach składek spoczywa obowiązek przygotowania i przekazania do ZUS dodatkowych zaświadczeń zawierających informacje o wynagrodzeniach niektórych pracowników. Na ich podstawie organ ten ustala wysokość danego świadczenia oraz rozlicza pobieraną emeryturę lub rentę, dlatego tak ważne jest, aby zawierały one prawidłowe dane. Kontrole ZUS pokazują jednak, że płatnicy popełniają tu błędy wymagające późniejszych korekt.

Artykuły

  • Zmiana etatu w trakcie miesiąca – jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc

    Pytanie: W trakcie miesiąca kalendarzowego pracownikowi zmieniony został wymiar czasu pracy – z pełnego etatu na 3/4 etatu. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli wynagrodzenie pracownika składa się ze stałego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego w wysokości 20% pensji zasadniczej oraz zmiennej premii miesięcznej, także naliczanej od wynagrodzenia zasadniczego?
  • Deklaracja o niedokonywaniu (o rezygnacji z dokonywania) wpłat do PPK – czy musi być odnawiana

    Pytanie: Pracownik wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia od 1 marca 2023 r. do 31 maja 2023 r. złożył deklarację rezygnacji z PPK od 1 marca 2023 r. 1 czerwca 2023 r. została zawarta z pracownikiem umowa o pracę (ten sam pracodawca). Czy musi ponownie składać deklarację o rezygnacji, czy ta z 1 marca 2023 r. jest aktualna?
  • Pracownik z działalnością gospodarczą a koszty uzyskania przychodów

    Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika od 1 czerwca. Jest to jego drugie zatrudnienie. Pracownik prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą. Nie złożył PIT-2. Czy muszę mu potrącać koszty uzyskania przychodu (250 zł)?
  • Okulary korekcyjne dla pracownika – w jakich przypadkach należy zapłacić składki

    Pytanie: Pracownikowi księgowości, który pracuje przez część dnia przy komputerze, sfinansowaliśmy zakup okularów korekcyjnych. Kwotę tę wyłączyliśmy z podstawy wymiaru składek, co zakwestionowała aktualnie trwająca kontrola. Czy słusznie, a jeśli tak, to co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?
  • Zwolnienie lekarskie w czasie pracy na urlopie rodzicielskim – czy przysługuje wynagrodzenie chorobowe

    Pytanie: Z naszą pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim podpisaliśmy umowę o pracę na 1/4 etatu. Obecnie otrzymała ona zwolnienie lekarskie z tytułu własnej choroby. Czy w takiej sytuacji przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe? Jeśli tak, to jak ustalić podstawę jego wymiaru oraz jakie dokumenty rozliczeniowe złożyć za ten miesiąc?
  • Szkolenia pracownika po godzinach pracy – jak je rozliczać na nowych zasadach

    Pytanie: Pracownik samorządowy pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. Od czwartku do soboty uczestniczył w szkoleniu online, które trwało od godz. 8.00 do 17.00 każdego dnia. W sobotę pracownik loguje się z domu. Całkowity koszt szkolenia ponosi pracodawca, ponieważ nabyte przez pracownika umiejętności są niezbędne do prawidłowego wykonywania przez niego pracy. Czy godziny od 16.00–17.00 przypadające w czwartek i piątek oraz 8.00–17.00 w sobotę należy zaliczyć do czasu pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób prawidłowo rozliczyć powstałe nadgodziny? Pracownika obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy.
  • Niepłatne zwolnienie od pracy – jak wykazywać w dokumentach ubezpieczeniowych

    Pytanie: Pracownik otrzymał wezwanie z policji do stawienia się na przesłuchaniu jako świadek. Wiemy, że za okres zwolnienia nabędzie prawo do rekompensaty od organu wzywającego. Jak natomiast ustalić podstawę wymiaru składek za miesiąc, w którym zwolnienie to będzie miało miejsce? Czy tego rodzaju niepłatną nieobecność w pracy wykazywać w raporcie ZUS RSA?
  • Ustne oświadczenie o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka – czy jest wystarczające

    Pytanie: Pracownik – ojciec dziecka urodzonego w styczniu 2022 r. chciałby wykorzystać dodatkowy urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni. Ustnie oświadczył, że matka dziecka korzystała z urlopu rodzicielskiego w okresie między 2 sierpnia 2022 r. a 26 kwietnia 2023 r., w okresie przepisów przejściowych. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy, aby udzielić ojcu dziecka dodatkowego urlopu rodzicielskiego? Czy można prosić pracownika, aby dostarczył kserokopię wniosku o urlop rodzicielski od matki dziecka? Pracownik twierdzi, że matka dziecka nie wykorzystała całego okresu urlopu rodzicielskiego. Nie posiadamy informacji, w ilu częściach matka dziecka wykorzystała urlop rodzicielski. Czy możemy domagać się informacji od zakładu pracy, w którym jest zatrudniona matka dziecka, aby wystawił stosowne zaświadczenie, w jakim okresie i w ilu częściach wykorzystała ona urlop rodzicielski?
  • Dodatek stażowy wypłacany za okres zwolnienia z powodu siły wyższej oraz urlopu opiekuńczego – co ze składkami ZUS

    Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy od dodatku stażowego za czas zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższej (godzinowej bądź dniowej), czy też urlopu opiekuńczego (5 dni) należy naliczyć i odprowadzić składki ZUS? Dodatek stażowy nie jest pomniejszany za czas zwolnienia lekarskiego czy też innej nieobecności. Do tej pory od dodatku stażowego, który przypadał za okres zwolnienia lekarskiego, nie naliczaliśmy składek ZUS, a za pozostały czas naliczaliśmy składki ZUS.
  • Wczasy pod gruszą wyższe od odpisu podstawowego na ZFŚS – co ze składkami ZUS

    Pytanie: Od tego roku pracownikom wypłacamy tzw. wczasy pod gruszą w wysokości przekraczającej odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy od różnicy między dopłatą a kwotą odpisu powinniśmy naliczać składki?
  • Wyjazd wakacyjny pracownicy w ciąży na zwolnieniu lekarskim - co ze świadczeniami chorobowymi

    Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy pracownica w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu jest zapis, że może chodzić) może wyjechać na wakacje za granicę lub na wakacje w kraju? Przeczytaj także:   Kontrola ZUS zakwestionowała zbyt wysoką podstawę wymiaru składek pracownicy w ciąży – co powinien zrobić pracodawca Obejrzyj wideo poradę Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku w 2024 r.

Artykuły

  • Nowy wniosek o urlop rodzicielski – wzór z praktycznym komentarzem

    Niezależnie od tego, czy uprawniony pracownik będzie chciał korzystać z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze od razu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (czyli tak jak do niedawna przewidywał nieobowiązujący już przepis art. 1791 kp), czy też zechce wykorzystać urlop rodzicielski później (niekoniecznie od razu po urlopie macierzyńskim), wniosek o urlop rodzicielski będzie taki sam. Jedyną różnicą będzie tylko okres wykorzystania urlopu (czyli konkretne daty „od… do…”).
  • Od 1 lipca 2023 r. zmiany w kwotach wolnych od potrąceń

    Kwoty wolne od potrąceń zmieniają się od 1 lipca 2023 r. ze względu na zmianę płacy minimalnej od tego właśnie dania. Minimalną płacę brutto dla pracownika pełnoetatowego w 2023 roku ustalono na poziomie 3.490 zł na okres od 1 stycznia do 30 czerwca oraz na poziomie 3.600 zł na okres od 1 lipca do 31 grudnia.

Aktualnie przeglądasz

Czerwiec/lipiec 2023 r. - Nr 219
Nr 219 Czerwiec/lipiec 2019 r.