• WSZYSTKIE
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Polski Ład w kontekście rozliczeń na listach płac – porównanie roku 2021 i 2022

    Polski Ład to program reform, który wpłynie znacząco m.in. na sposób rozliczania przez pracodawców list płac zatrudnionych osób. Przewiduje on bowiem istotne zmiany w zakresie rozliczania składki zdrowotnej oraz kalkulowania podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby dobrze się przygotować do stosowania w praktyce nowych przepisów, już teraz warto skorzystać z praktycznych zestawień tabelarycznych.

Artykuły

  • Urodzenie dziecka na wychowawczym – jakie dokumenty rozliczeniowe

    Pytanie: Pracownica urodziła kolejne dziecko w czasie pobytu na urlopie wychowawczym. Czy w tej sytuacji zmieni się tytuł do ubezpieczeń oraz jakie dokumenty powinniśmy za nią złożyć za miesiąc, w którym urodziła dziecko?
  • Spóźniona informacja o skreśleniu byłego zleceniobiorcy z listy studentów – obowiązki płatnika

    Pytanie: Okazało się, że osoba, z którą mieliśmy podpisaną umowę zlecenia, została skreślona z listy studentów, o czym nas nie powiadomiła. Powinna zostać w związku z tym zostać objęta ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu tej umowy. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić, jeśli nie mamy z nią żadnego kontaktu?
  • Świadczenie urlopowe w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego – czy oskładkować już wypłacone kwoty

    Pytanie: Pracownik, któremu wypłaciliśmy świadczenie urlopowe, został odwołany z urlopu. Czy w tej sytuacji powinniśmy oskładkować świadczenie?
  • Nadpłacone wczasy pod gruszą – jak skorygować składki

    Pytanie: Pracownikowi wypłaciliśmy zawyżone wczasy pod gruszą, które w całości były objęte wyłączeniem z podstawy wymiaru składek. Czy od nadpłaty musimy naliczyć składki? Czy będzie to wymagało złożenia korekt dokumentów rozliczeniowych?
  • Brak składek od ekwiwalentu za pranie umundurowania – jak skorygować błąd

    Pytanie: Kontrola ZUS zakwestionowała to, że wyłączyliśmy z podstawy wymiaru składek wypłacane pracownikom ekwiwalenty za pranie służbowego umundurowania. Nie zgadzamy się z tą decyzja, ponieważ takie wyłączenie znajduje się w rozporządzeniu składkowym. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?
  • Ryczałt za korzystanie z prywatnych komórek do celów służbowych – czy podlega oskładkowaniu

    Pytanie: Z pracownikami terenowymi podpisaliśmy umowy przyznające im ryczałt miesięczny w zamian za korzystanie przez nich ze swoich prywatnych telefonów komórkowych do celów służbowych. Czy od tego rodzaju świadczenia powinniśmy naliczyć składki?
  • Umowa o pracę po zleceniu – jakie świadczenia chorobowe oraz jak ustalić podstawę wymiaru

    Pytanie: Bezpośrednio po umowie zleceniu podpisaliśmy z ta samą osobą umowę o pracę na czas określony. Teraz jest ona na zwolnieniu lekarskim z powodu własnej choroby. Jakie świadczenie powinniśmy jej wypłacić? Jak ustalić podstawę wymiaru?
  • Trzynastka w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego – czy przerwy w zatrudnieniu wpływają na ustalanie podstawy zasiłkowej

    Pytanie: Pracownik jednostki budżetowej był zatrudniony od 1 maja 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. W styczniu 2021 roku otrzymał trzynastkę za 2020 rok. Następnie został zatrudniony ponownie od maja 2021 roku i zachorował we wrześniu 2021 roku. Czy wypłaconą trzynastkę za 2020 rok należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?
  • Wypłata do 10. dnia następnego miesiąca – z jakich miesięcy przyjąć podstawę świadczenia chorobowego

    Pytanie: Zgodnie z regulaminem wynagradzania pensje oraz świadczenia chorobowe pracownikom terenowym wypłacane są do 10. dnia następnego miesiąca. Z jakich miesięcy przyjąć podstawę wynagrodzenia chorobowego, jeśli choroba przypadała na przełomie dwóch miesięcy oraz jak takie świadczenie wykazać w dokumentach rozliczeniowych?
  • Umowa o pracę oraz umowa zlecenia – jak ustalić podstawę zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

    Pytanie: Wypadkowi przy pracy uległ pracownik, z którym mamy podpisaną jednocześnie umowę zlecenie. Jak ustalić podstawę zasiłku chorobowego w takiej sytuacji?
  • Izolacja w trakcie urlopu ojcowskiego – jakie świadczenie oraz druki

    Pytanie: Z powodu zarażenia COVID-19 pracownik został poddany izolacji domowej, która częściowo przypada na okres udzielonego wcześniej urlopu ojcowskiego. Jakie świadczenie powinniśmy wypłacić? W jaki sposób wykazać tę osobę w dokumentach rozliczeniowych?
  • Spółka z o.o. zatrudniająca tylko zleceniobiorców – studentów do 26. roku życia – co z deklaracją rozliczeniową

    Pytanie: Spółka z o.o. w lipcu 2021 roku wyrejestrowała z ubezpieczeń ostatniego pracownika. Obecnie prowadzi działalność, ma zarząd, ale jego członkowie wykonują swoje obowiązki wyłącznie na podstawie powołania. Spółka zatrudnia studentów na podstawie umowy zlecenia. Czy w takiej sytuacji należy składać zerową deklarację rozliczeniową? Czy może powinna wyrejestrować się jako płatnik składek?

Artykuły

  • Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2022 r.

    Osoba, która chce być objęta dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym, musi złożyć w ZUS odpowiedni wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami. Po zmianach od 1 stycznia przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych lub chorobowego nie będzie wymagało złożenia wniosku. Objęcie tymi ubezpieczeniami będzie bowiem następowało od dnia wskazanego na formularzu zgłoszenia do dnia wskazanego na formularzu wyrejestrowania.
  • Zmiany w dochodzeniu należności od 1 stycznia 2022 r.

    Od nowego roku możliwe będzie dochodzenie przez ZUS należności z tytułu składek poprzez potrącanie ich ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych wypłacanych przez ten organ. Obecnie należności z tytułu składek, czyli składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata nieopłacone w terminie podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej.
  • Weryfikacja szczepień przeciwko COVID-19 przez pracodawców

    Pod koniec września pojawiła się zapowiedź Ministra Zdrowia, dotycząca umożliwienia pracodawcom weryfikowania czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, jest ozdrowieńcem albo posiada negatywny test na COVID-19. Wbrew wcześniejszym informacjom prace dotyczące tej regulacji nie zostały zawieszone, a krąg osób objętych taką możliwością może zostać rozszerzony na uczelnie wyższe które będą mogły sprawdzić swoich studentów.
  • Korekty dokumentów rozliczeniowych od 1 stycznia 2022 r.

    Od nowego roku deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego, a także ich korekt płatnik składek nie będzie mógł złożyć po upływie 5 lat od dnia, w których upłynął termin opłacenia składek rozliczeniowych w tej deklaracji lub raporcie. Obecnie płatnik może złożyć deklarację rozliczeniową oraz imienne raporty miesięczne, a także korekty do tych dokumentów praktycznie bezterminowo, czyli za wiele lat wstecz. Przez co  ulegał stan rozliczeń na koncie płatników składek, a także ubezpieczonych. Ile czasu na złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych będzie miał płatnik składek od 1 stycznia 2022 r.? Jakie będą konsekwencje dla płatników składek zmiany przepisów dotyczących terminu na złożenie korekt? Jakie zasady będą obowiązywały od nowego roku w zakresie składania korekt dokumentów po kontroli ZUS?

Aktualnie przeglądasz

Październik 2021 r. - Nr 193
Nr 193 Październik 2021 r.