• WSZYSTKIE
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • W jaki sposób przygotować się do kontroli ZUS w zakresie zasiłków?

    Kontrole ZUS są bardzo skrupulatne i dokładne, dlatego bądźmy gotowi na to, że w trakcie kontroli musimy udostępnić kontrolującym inspektorom z ZUS wszystkie księgi, dokumenty finansowo-księgowe oraz osobowe związane z zakresem kontroli. W trakcie kontroli prawidłowości wypłaconych zasiłków kontrolujący mogą zażądać regulaminu wynagradzania, list płac, kart wynagrodzeń, list obecności oraz wszelkiej dokumentacji związanej z wypłatą zasiłków. W trakcie pandemii koronawirusa znacznie wzrosła absencja chorobowa, a tym samym kwota wypłacanych zasiłków, co stanowi duże obciążenie dla finansów i budżetu państwa. Dlatego ZUS od niedawna zaczął intensywnie weryfikować w trakcie prowadzonych kontroli to, czy prawidłowo ustalano prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, jak i wysokość wypłacanych poszczególnym ubezpieczonym świadczeń.

Artykuły

  • Zmiana zakresu ubezpieczeń zleceniobiorcy w trakcie miesiąca – jak poinformować ZUS o objęciu zleceniobiorcy ubezpieczeniem chorobowym

    Pytanie: Osoba, z którą mamy podpisaną umowę zlecenia złożyła wniosek o zgłoszenie jej do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, przy czym zgłoszenie to ma nastąpić w trakcie miesiąca. Jak taką zmianę przeprowadzić w ZUS oraz jak ustalić podstawę wymiaru składki chorobowej za ten miesiąc?
  • Roszczenie o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za soboty i niedziele – kiedy ulegnie przedawnieniu

    Pytanie: Pracownik otrzymywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy zgodnie ze swoim oświadczeniem (za okresy od poniedziałku do piątku w okresie kwiecień – czerwiec 2020 roku). Następnie w maju 2021 roku skontaktował się z ZUS w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w soboty i niedziele i uzyskał informację, że może złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za dni, za które nie otrzymał zasiłku (tj. korektę złożonego oświadczenia z 2020 roku). Co powinien zrobić pracodawca? Czy korekta zostanie dokonana? Czy będzie miał zastosowanie art. 67 ustawy zasiłkowej i roszczenie o korektę dodatkowego zasiłku okresowego uległo przedawnieniu?
  • Kod zawodu w dokumentach do ZUS – jaki wpisać, jeżeli kody z regulaminów zakładowych nie pokrywają się z tymi z klasyfikacji zawodów

    Pytanie: W związku z wprowadzonym obowiązkiem podawania kodu zawodu dla pracownika w dokumentach zgłoszeniowych do ZUS proszę o informację, jak prawidłowo wybrać kod zawodu, jeżeli nazwy stanowisk pracy opisane w wewnętrznych regulaminach (charakterystyka stanowiska pracy) nie odpowiadają swym opisem tym samym nazwom zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów lub też tam w ogóle nie występują. Czym należy się kierować, wybierając prawidłowy kod zawodu?
  • Zapomoga dla pracownika ze środków socjalnych i obrotowych – czy odprowadzać składki

    Pytanie: Pracownik, u którego stwierdzono chorobę nowotworową, wystąpił z wnioskiem o przyznanie zapomogi na zakup dość kosztownych leków. Wniosek ten chcemy zaakceptować, przy czym planujemy, że część zapomogi zostanie sfinansowana ze środków funduszu socjalnego, a część ze środków obrotowych firmy. Co w tej sytuacji ze składkami?
  • Przejęcie pracowników – co z prawem do zwolnienia ze składek na FP, FS i FGŚP

    Pytanie: Przejęliśmy pracowników innej firmy, z których część objęta jest zwolnieniem z opłacania składek na FP, FS oraz FGŚP z uwagi na powrót z urlopu macierzyńskiego. Czy te zwolnienia obowiązują także u nas?
  • Nadpłacone diety delegacyjne – co ze składkami i drukami

    Pytanie: Okazało się, że pracownik, któremu z tytułu podróży służbowej wypłaciliśmy pełne diety, miał zagwarantowane częściowe wyżywienie w hotelu. Czy w takiej sytuacji musimy skorygować opłacone już składki, a jeśli tak, to jak taką korektę wykazać w raportach imiennych?
  • Dofinansowanie do wypoczynku – kiedy trzeba naliczyć wpłatę do PPK

    Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy od przyznanego pracownikowi dofinansowania do urlopu powinniśmy naliczyć wpłaty do PPK.
  • Umowa na czas określony – co z obowiązkami związanymi z PPK

    Pytanie: Zatrudniamy pracownika na umowę na czas określony na 3 miesiące. Poprzednio pracownik ten był u nas na stażu finansowanym przez urząd pracy (nie był naszym pracownikiem). Proszę o informację, co w takim przypadku z obowiązkami pracodawcy, jeśli chodzi o PPK? Pracownik ten nie będzie miał przedłużonej umowy.
  • Pracownica na świadczeniu rehabilitacyjnym w szpitalu – jakie świadczenie wypłacać

    Pytanie: Pracownica przebywająca na świadczeniu rehabilitacyjnym trafiła do szpitala. Czy należy jej wypłacić świadczenie rehabilitacyjne, czy zasiłek chorobowy, mimo że wyczerpała okres zasiłkowy? Jesteśmy płatnikami zasiłków.

Artykuły

  • Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

    Zmiany dotyczące wspólników spółek z o.o., dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, odsetek za zwłokę od należności składkowych czy też liczenia biegu terminu przedawnienia to tylko niektóre ze zmian w ustawie systemowej.
  • Zmiany w zasiłkach od 1 stycznia 2022 r.

    Krótszy okres zasiłkowy po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, prawo do zasiłku macierzyńskiego w przypadku śmierci pracodawcy, brak prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłków po ustaniu tytułu do ubezpieczeń dla wszystkich emerytów i rencistów, zmiana w ustalaniu okresu zasiłkowego – to tylko część ze zmian w ustawie zasiłkowej, które czekają płatników i ubezpieczonych od 1 stycznia 2022 r.
  • Jednolity Plik Ubezpieczeniowy – jakie informacje płatnik składek będzie przekazywał do ZUS

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada na najbliższe lata wprowadzenie zmian, które przyniosą bardzo ważne usprawnienia dla przedsiębiorców, ubezpieczonych i świadczeniobiorców oraz pozwolą na dalszy rozwój e-administracji. Zmiany te wynikają z przyjętej przez ZUS Strategii na lata 2021–2025. Będą realizowane w ramach kilkunastu programów transformacji cyfrowej ZUS. Dwa z nich to e-rozliczenia oraz e-zasiłki. Jednym z elementów niezbędnych do wprowadzenia tych usprawnień jest Jednolity Plik Ubezpieczeniowy (JPU).

Aktualnie przeglądasz

Sierpień 2021 - Nr 190
Nr 190 Sierpień 2021 r.