• WSZYSTKIE
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Jak rozliczać samochód prywatny do celów służbowych – praktyczne przykłady i wzory

    Pracownik może korzystać z prywatnego auta w celach służbowych, jednak w przypadku jazd lokalnych wymaga to uzgodnienia warunków takiego korzystania oraz sposobu zwrotu kosztów.

Artykuły

  • Dodatki stażowe i funkcyjne – jak ustalić kwotę zwolnioną z oskładkowania za okres choroby

    Pytanie: Zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownicy zachowują prawo do pełnych dodatków stażowych oraz funkcyjnych za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby. Jak ustalić kwotę wspomnianych dodatków, które mogą być objęte zwolnieniem z oskładkowania, jeżeli pierwsze z nich naliczane są procentowo od wynagrodzenia zasadniczego, a drugie określone są stałą miesięczną kwotą?
  • Zlecenie podczas urlopu bezpłatnego – jakie składki opłacać

    Pytanie: Udzieliliśmy pracownikowi urlop bezpłatny na wykonywanie pracy u innego pracodawcy na okres roku, na podstawie art. 174 ¹ Kodeksu pracy. W okresie urlopu bezpłatnego wykonuje on pracę w innej firmie i tam jest zgłoszony do ubezpieczeń jako pracownik. W sierpniu i wrześniu w okresie trwającego w naszej firmie urlopu bezpłatnego będzie wykonywał u nas umowę zlecenia. Jak zgłosić go do ubezpieczeń i jakie składki za niego opłacać, tak jak za pracownika czy jak za zleceniobiorcę?
  • Umowa zlecenia z obywatelem Ukrainy wykonującym pracę zdalnie – co z ubezpieczeniami i podatkiem

    Pytanie: Planujemy zatrudnić pracownicę z Ukrainy, jednak będzie ona pracowała wyłącznie zdalnie. Jej praca będzie polegać na wyszukiwaniu zleceń. Pracownica nie przyjedzie do Polski i będzie cały czas na terytorium Ukrainy. Chcemy z nią zawrzeć umowę cywilnoprawną. W związku z tym mamy pytanie, czy tą umowę musimy opodatkować w Polsce i jak wygląda sprawa zgłoszenia do ZUS. Wydaje nam się, ze składek ZUS nie musimy naliczać, ponieważ osoba ta pracować będzie na terytorium Ukrainy. Jeżeli zaś chodzi o podatek, to sądzimy, że skoro jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Ukrainą, to podatek opłacany będzie  jedynie na Ukrainie. Czy mamy rację?
  • Kontrola ZUS kwestionująca składkę zdrowotną ze zlecenia – obowiązki płatnika składek

    Pytanie: Na podstawie przeprowadzonej kontroli w spółce A Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował umowy zlecenia zawarte z pracownikami spółki B. Spółce A ZUS „oddał” składki zdrowotne naliczone od umów zlecenia zawartych z pracownikami spółki B. Czy spółka A powinna zwrócić składkę zdrowotną zleceniobiorcom, potraktować to jako przychód, dodać ją do PIT-11, a zleceniobiorca rozliczyć podatek w zeznaniu rocznym? Jeśli pracownik otrzyma zwrot składki zdrowotnej ze spółki A i przeleje ją na konto spółki B tytułem zapłaty składki zdrowotnej, wynikającej z przekształcenia umowy zlecenia na umowę o pracę, to czy trzeba to wykazywać w PIT-11?
  • Umowa zlecenia osoby z działalnością gospodarczą – jak rozliczać składki ZUS i podatek

    Pytanie: Chciałabym zapytać o umowę zlecenia z osobą, która ma własną działalność gospodarczą. Osoba ta chciałaby podpisać umowę zlecenia, ale na siebie, np. Jan Kowalski. Nie chce, aby umowa była zawarta między firmą X a firmą. Wysokość wynagrodzenia z umowy zlecenia będzie wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Co ze składkami ZUS z takiej umowy? Czy powstanie obowiązek opłacenia tylko składki zdrowotnej i podatku, czy umowa powinna być w pełni oskładkowana? Czy ta osoba może podpisać umowę zlecenia na siebie, np. Jan Kowalski, gdy zakres działalności gospodarczej pokrywa się zakresem obowiązków we wspomnianej umowie zlecenia?
  • Częste pobyty na zwolnieniu lekarskim przy dwóch umowach o pracę – jak ustalić podstawę wymiaru

    Pytanie: Mamy pracownika zatrudnionego na podstawie dwóch umów o pracę. Jedna to umowa na czas nieokreślony na pełny etat (od 2003 roku), a druga to umowa na czas określony na 1/8 etatu zawarta na okres 24.03.2021 r. do 31.12.2021 r. Od sierpnia 2018 roku pracownik ten praktycznie w każdym miesiącu przebywa na zwolnieniu chorobowym, są to zwolnienia na 2–3 dni każdego miesiąca, dlatego podstawa do wynagrodzenia chorobowego brana jest za okres od sierpnia 2017 roku do lipca 2018 roku. Od stycznia 2021 roku jest w każdym miesiącu po kilka dni na zwolnieniu. Na zwolnieniu lekarskim był też od 29 do 31 marca. Czy dobrze zrobiliśmy, wyliczając jej wynagrodzenie chorobowe z dwóch umów o pracę? Z tytułu pierwszej umowy wzięliśmy do podstawy okres od sierpnia 2017 roku do lipca 2018 roku, a z tytułu drugiej umowy przyjęliśmy pełną kwotę wynagrodzenia (500 zł) z umowy o pracę, tj. za marzec 2021 roku, ponieważ nie przepracował całego miesiąca?
  • Niepełny etat – jak dokonywać potrąceń z zasiłków chorobowych

    Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu z wynagrodzeniem brutto 2.100 zł. Obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym i za cały miesiąc ma mieć wypłacony zasiłek. Czy w przypadku gdy jest on zatrudniony w niepełnym wymiarze, kwota wolna od potrąceń z zasiłków ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu? Pracownik ma zwolnienie chorobowe na cały miesiąc. Okres zasiłkowy skończył się 14. dnia miesiąca. Jak wyliczam kwotę wolną od potrąceń? Czy jest to kwota za cały miesiąc – obecnie 878,81 zł? Czy jest to kwota za okres faktycznie wypłacanego zasiłku (878,81 zł : 30 dni) x 14 dni?
  • Brak wynagrodzenia z umowy zlecenia – co z prawem do opieki zdrowotnej i zasiłkiem chorobowym

    Pytanie: Pytanie dotyczy pracownika, który jest zarejestrowany w ZUS z umowy zlecenia ze wszystkimi składkami. Czy traci on prawo do ubezpieczenia zdrowotnego i chorobowego, jeżeli przez 3 miesiące nie wykonywał pracy, nie otrzymał więc żadnej wypłaty i nie były płacone składki do ZUS? Czy w takiej sytuacji ma on cały czas prawo do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy może korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej? Czy ma ubezpieczenie chorobowe i zostanie mu wypłacony zasiłek chorobowy za zwolnienie lekarskie?
  • Wypadek przy pracy u drugiego pracodawcy w czasie urlopu bezpłatnego – co z zasiłkiem po zakończeniu urlopu

    Pytanie: Pracownik, któremu udzieliliśmy urlopu bezpłatnego, uległ wypadkowi przy pracy w firmie, w której podjął zatrudnienie w czasie tego urlopu. Czy po jego zakończeniu będziemy musieli podjąć wypłatę zasiłku chorobowego, a jeśli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru?
  • Zmiana kodu tytułu ubezpieczenia w trakcie miesiąca – co z raportami oraz składkami

    Pytanie: W trakcie miesiąca pracownik otrzymał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w związku z czym zgłosiliśmy zmianę kodu tytułu ubezpieczenia. Jak wypełnić dokumenty rozliczeniowe za ten miesiąc oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za okresy z różnym kodem tytułu?

Artykuły

  • Najnowsze zmiany w Polskim Ładzie

    Pod koniec lipca rząd zaprezentował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, który wprowadza istotne zmiany dotyczące naliczania wynagrodzeń oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
  • Wrześniowy odpis na ZFŚS

    Do końca września na rachunek bankowy ZFŚS powinna trafić równowartość 100% zarówno odpisów podstawowych, jak i fakultatywnych. Kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu należało przekazać na rachunek do 31 maja. Pracodawcy, którzy w maju nie dokonali odpisu w całości, obecnie muszą tę kwotę uzupełnić.
  • Jak będą doręczane wezwania do wdrożenia PPK?

    Trwają prace nad modyfikacją przepisów o pracowniczych planach kapitałowych. Chodzi o zmianę sposobu doręczenia pisemnych wezwań pracodawcom, którzy mimo takiego obowiązku nie zawarli umowy o zarządzanie PPK.

Aktualnie przeglądasz

Sierpień/wrzesień 2021 r. - Nr 191
Nr 191 Sierpień/wrzesień 2021 r.