• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Tarcza antykryzysowa – co sprawdzić w dokumentach, aby ZUS tego nie zakwestionował

    Cały czas kraj zmaga się z epidemią koronawirusa, a przedsiębiorcy z jej ekonomicznymi skutkami. Wielu z nich mogło skorzystać ze wsparcia ze strony państwa, głównie finansowego. Chodzi tu głównie o zwolnienie z konieczności opłacania składek, odroczenie terminu ich płatności, świadczenia postojowe (dla zleceniobiorców).  Wdrożenie tych nowych rozwiązań spowodowało, że płatnicy składek mieli i nadal mają wiele problemów z interpretacją niektórych zapisów ustawy. To zaś może powodować powstawanie poważnych problemów w przypadku popełnienia błędów. Niestety, pojawiały się także przypadki próby uzyskania wsparcia, dofinansowania w wyniku – nazwijmy to delikatnie – naginania przepisów. Warto zapoznać się ze zgłaszanymi do ZUS wątpliwościami i poznać ich rozwiązanie, aby móc samodzielnie, przed ewentualną kontrolą, dokonać analizy sporządzanych wniosków oraz dokumentów, oświadczeń, które umożliwiły uzyskanie wsparcia i w przypadku ewentualnego popełnienia błędu – naprawić go samodzielnie.

Artykuły

  • Przeliczenie zasiłków z obniżonego etatu na wniosek – jakie obowiązki ma pracodawca

    Pytanie: Czy jako zakład pracy – płatnik zasiłków chorobowych i macierzyńskich jesteśmy zobowiązani samodzielnie, niejako z automatu, wypłacić wyrównania zasiłków osobom, którym ta podstawa została zmniejszona z powodu ograniczenia etatu na podstawie przepisów o COVID? Czy w takim przypadku powinniśmy złożyć do ZUS korekty raportów ZUS RSA?
  • Skrócenie urlopu bezpłatnego – czy przysługują świadczenia chorobowe

    Pytanie: Nasza pracownica od 16 listopada przebywa na urlopie bezpłatnym. Urlop bezpłatny został udzielony na jej wniosek do końca roku. Obecnie osoba ta zwróciła się z wnioskiem o skrócenie okresu urlopu bezpłatnego do 21 grudnia. Czy w sytuacji gdy osoba ta zachorowała podczas urlopu bezpłatnego, to gdy zgodzimy się na jej wcześniejszy powrót, będzie ona miała prawo do świadczeń chorobowych? Czy przed powrotem do pracy należy ją skierować na badania?
  • Zleceniobiorca niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu wykonywania zlecenia – co z podstawą wymiaru zasiłków

    Pytanie: Spółka od 1 października zatrudniła zleceniobiorcę, który z tytułu umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym (bez ubezpieczenia chorobowego) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podczas wykonywania zlecenia on uległ wypadkowi i zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy. W jaki sposób należało ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za październik, jeżeli zleceniobiorca przepracował tylko 5 dni po 10 godzin, a w umowie określono wynagrodzenie w stawce godzinowej 20 zł/godzinę. Za październik wypłaciliśmy zleceniobiorcy 1.000 zł wynagrodzenia  i ta kwota po odliczeniu składek na ZUS została przez nas przyjęta jako podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?
  • Dodatki stażowe i funkcyjne przysługujące za okres choroby – w jaki sposób przygotować korektę

    Pytanie: Wypłacane w firmie dodatki stażowe i funkcyjne przysługują także za okresy pobierania świadczeń chorobowych, w związku z czym nie naliczaliśmy od nich składek i nie wykazywaliśmy ich w raportach imiennych. Aktualnie trwająca kontrola zausterkowała nam zwolnienie z oskładkowania pełnych wypłaconych pracownikom kwot. Jak skorygować ten błąd?
  • Ponowne zachorowanie po miesiącu przerwy – co z zaświadczeniem ZUS Z-3

    Pytanie: Po miesięcznej przerwie pracownik ponownie zachorował, nabywając, podobnie jak z tytułu poprzedniej niezdolności do pracy, prawo do zasiłku chorobowego. Czy musimy przekazać do ZUS nowe zaświadczenie ZUS Z-3, a jeśli tak, to jak wypełnić tabele dotyczące wynagrodzeń, jeżeli podstawa aktualnego świadczenia nie ulegnie zmianie?
  • Pracownik zwolniony ze świadczenia pracy – jakie dokumenty ubezpieczeniowe przekazać do ZUS

    Pytanie: Pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Jakie dokumenty ubezpieczeniowe powinniśmy składać za niego w tym okresie oraz co ze składkami w takiej sytuacji?
  • Wypłaty za rok ubiegły – jak wykazać je w raportach imiennych oraz zaświadczeniu ZUS ERP-7

    Pytanie: Byłemu pracownikowi zasądzone zostały nadgodziny za 2019 r. oraz wyrównanie dodatku stażowego – również za ten rok. Czy tego rodzaju wypłata będzie wymagała korekty składek i raportów za rok poprzedni, czy też możemy ją rozliczyć na bieżąco? Co w takiej sytuacji z wystawionym tej osobie drukiem ZUS ERP-7?
  • Zaliczka na podatek z tytułu wpłaty do PPK – w jakim terminie

    Pytanie: Umowa o prowadzenie PPK zostanie podpisana 10 listopada 2020 r. Wynagrodzenie za listopad 2020 r. zostanie wypłacone 10 grudnia 2020 r. Pracodawca ma czas na przekazanie wpłat do instytucji finansowej w okresie od 11 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. W okresie od 11 do 31 grudnia 2020 r. nie ma wypłat wynagrodzeń, a kolejna wypłata to 10 stycznia 2021 r. (za grudzień 2020 r.). Kiedy należy pobrać zaliczkę na podatek z tytułu dopłat pracodawcy do programu PPK z listy płac za listopad 2020 r.?
  • Zmiana adresu pracownicy – czy nadal trzeba o tym informować ZUS

    Pytanie: Pracownica poinformowała nas, że zmieniła adres zamieszkania. Czy o takiej zmianie nadal musimy informować ZUS, a jeśli tak, to w jaki sposób?
  • Ryczałty za pranie odzieży roboczej oraz ubrania służbowego – czy są wyłączone z podstawy składek

    Pytanie: Do regulaminu wynagradzania chcemy wprowadzić zapisy pozwalające na wypłacanie pracownikom ryczałtów za pranie odzieży roboczej oraz ubrań służbowych. Jak ustalić ich wysokość, żeby wypłacone kwoty mogły być objęte w pełni zwolnieniem z oskładkowania?
  • Prawa do składek od podstawy preferencyjnej – czy można je nabyć w trakcie miesiąca

    Pytanie: W trakcie miesiąca kalendarzowego nabędę prawo do opłacania składek preferencyjnych. Czy ulga ta przysługiwać będzie mi już od tego miesiąca, a jeśli tak, to jak ustalić podstawę za ten miesiąc oraz okres objęty zniżką?
  • Pracownik na kwarantannie – na jakiej podstawie wypłacić świadczenia chorobowe

    Pytanie: Dziecko naszego pracownika miało kontakt z nauczycielką chorą na COVID-19. Zostało wysłane z rodziną na kwarantannę. Na jakiej podstawie mogę wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli nie otrzymali oni decyzji sanepidu?

Artykuły

  • Od 9 listopada dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ale nie dla wszystkich

    Po raz kolejny w tym roku uprawnione osoby mają prawo do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tym razem chodzi o okres od 9 do 29 listopada. Nie jest wykluczone, że wraz z rozwojem sytuacji epidemicznej i ewentualna kontynuacją zamknięcia szkół okres ten będzie przedłużony.
  • Finansowe konsekwencje przerwy w ubezpieczeniu chorobowym

    Gdy następuje przerwa w ubezpieczeniu chorobowym, ZUS oblicza podstawę składki na nowo, od najniższej kwoty. Dlatego kobieta, która po urlopie macierzyńskim nie zgłosiła do ZUS chęci ponownego podlegania ubezpieczeniu, musi zwracać wypłacone kwoty. ZUS może te należności umorzyć, ale czyni to rzadko. Wyrok Sądu Najwyższego z 21 października 2020 r. (sygn. akt I UK 95/19).
  • Wpływ PPK na nowe wzory formularzy podatkowych

    18 listopada 2020 r. weszło w życie rozporządzenie wprowadzające zmienione wzory formularzy PIT-4R, PIT-8AR oraz PIT-11. Nowy układ poszczególnych części formularzy PIT wynika z wprowadzenia PPK oraz pandemii COVID-19.
  • Wpłaty do PPK w przypadku zleceniobiorcy

    Do ustalania podstawy wpłat do PPK trzeba stosować zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a podstawę wymiaru składek stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z pewnymi wyłączeniami. Sprawdź, z jakimi. W przypadku zleceniobiorców wartość wpłaty do PPK finansowanej przez zleceniodawcę podlega uwzględnieniu przy wyliczaniu kosztów uzyskania przychodu. To druga ważna zasada, o której musisz pamiętać.
  • Nowe zasady dokumentowania kwarantanny lub izolacji do zasiłku chorobowego i opiekuńczego

    Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.
  • Zaliczka na podatek z tytułu wpłaty do PPK – w jakim terminie

    Pytanie: Umowa o prowadzenie PPK została podpisana 10 listopada 2020 r. Wynagrodzenie za listopad 2020 roku zostanie wypłacone 10 grudnia 2020 r. Pracodawca ma czas na przekazanie wpłat do instytucji finansowej w okresie od 11 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. W okresie od 11 do 31 grudnia 2020 r. nie ma wypłat wynagrodzeń, a kolejna wypłata to 10 stycznia 2021 r. (za grudzień 2020 roku). Kiedy należy pobrać zaliczkę na podatek z tytułu dopłat pracodawcy do programu PPK z listy płac za listopad 2020 roku?

Aktualnie przeglądasz

Grudzień 2020 r. - Nr 180
Nr 180 Grudzień 2020 r.