• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • W jakich przypadkach podstawę zasiłkową ustalać z okresu krótszego niż 12 miesięcy

    Prawidłowe ustalenie okresu, z którego wynagrodzenie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków może okazać się wbrew pozorom w wielu przypadkach problematyczne. Chodzi o takie przypadki, które nie wynikają bezpośrednio z przepisów, ale występują na tyle często, że doczekały się wyjaśnień ZUS. I to właśnie tymi wyjaśnieniami powinni kierować się płatnicy składek. Szczególnie problematyczne może okazać się np. ustalenie okresu zasiłkowego w przypadku przerw w niezdolności do pracy czy podwyższanie wynagrodzenia w okresie poprzedzającym „planowaną” niezdolność do pracy.

Artykuły

  • Jak bezbłędnie ustalać podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych

    Każdy płatnik powinien się dobrze orientować, które przychody są wyłączone z podstawy wymiaru składek oraz jakie są konsekwencje nieprawidłowości związanych z ustaleniem podstawy wymiaru należności wobec ZUS, którzy płatnicy nie muszą opłacać opłaty dodatkowej, a także jak wystąpić o nadpłacone składki przy przekroczeniu rocznej kwoty granicznej. Ciekawe i ważne dla każdego specjalisty rozliczającego składki w firmie jest to, jakie problemy mają najczęściej inni płatnicy ze składkami emerytalno-rentowymi.
  • W jakich sytuacjach należy składać raporty zerowe

    W niektórych przypadkach płatnicy składek muszą przekazać do ZUS za ubezpieczonych raporty rozliczeniowe z zerowymi podstawami wymiaru oraz zerowymi składkami na wszystkie albo tylko na niektóre z ubezpieczeń. Takie wyzerowane raporty służą też do zgłoszenia korekt złożonych wcześniej dokumentów.
  • Likwidacja pracodawcy a problem z drukiem ZAS-3

    Pracodawcy, którzy ogłaszają likwidację przedsiębiorstwa i wyrejestrowują się z CEiDG (lub KRS) nie są zainteresowani przygotowywaniem dokumentów dla byłych pracowników. Z kolei pracownicy bardzo często już po zakończeniu działalności usiłują uzyskać dokumenty ZAS-3 w związku z okresem zatrudnienia i podlegania ubezpieczeniom w okresie sprzed likwidacji. Stanowią one bowiem podstawę do wypłat ubezpieczeniowych, potwierdzają obowiązek rozliczeń składek po stronie likwidowanego przedsiębiorcy (płatnika). Roszczenie o ZAS-3 jest szczególnie częste, gdy likwidacja następuje w okresie pobierania zasiłku chorobowego, wynagrodzenia chorobowego albo w okresie pobierania innych świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa. Co ważne, bez ZAS-3 organ ZUS nie podejmie się wypłaty należnego zasiłku.

Aktualnie przeglądasz

Sierpień 2020 r. - Nr 54
Numer specjalny 54 Sierpień 2020 r.