• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • 13 przykładów, jak rozliczać chorobę w czasie urlopu

    Czy w czasie pobytu na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym pracownik nabywa prawo do świadczeń chorobowych i zasiłku opiekuńczego. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje bezpośrednio po zakończeniu długotrwałego urlopu bezpłatnego. Które ze świadczeń chorobowych objęte jest składkami i na jakie ubezpieczenie. Kiedy pracodawca musi wypełnić raport ZUS RPA za urlopującego pracownika pobierającego świadczenie chorobowe. To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi można znaleźć w Raporcie.

Artykuły

  • Okres kwarantanny - czy zamiast zwolnienia można mieć urlop lub pracować zdalnie

    Pytanie: W połowie dwutygodniowego urlopu pracownik zadzwonił z informacją, że miał kontakt z chorym na COVID-19. Sanepid nałożył mu kwarantannę. Pracownik pyta, czy zamiast oświadczenia o kwarantannie (czyli zwolnienia lekarskiego) może pozostać do końca tygodnia na urlopie, a później do końca kwarantanny pracować zdalnie w domu. Czy jednak musi mieć zwolnienie lekarskie?
  • Prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – czy przysługują świadczenia chorobowe

    Pytanie: Pracownik pobierający rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy zachorował i otrzymał z tego tytułu kilkunastodniowe zwolnienie lekarskie. Czy przysługuje mu świadczenie chorobowe? Pytam, ponieważ dowiedziałam się, że rencistom nie przysługuje zasiłek chorobowy.
  • Zwolnienie dostarczone po terminie wypłat – czy trzeba skorygować dokumenty

    Pytanie: Wypłacamy wynagrodzenia 28. dnia miesiąca. Całą pensję za lipiec 2020 roku pracownik otrzymał 28 lipca 2020 r. Po jej wypłacie i rozliczeniu składek dostarczył zwolnienie lekarskie od 28 do 30 lipca 2020 r., za które powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe. W dokumentach rozliczeniowych za lipiec 2020 roku, złożonych 5 sierpnia 2020 r., księgowa wykazała składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od pełnego przychodu, jaki został mu wypłacony w lipcu 2020 roku. Czy należy skorygować dokumenty za lipiec 2020 roku?
  • Odmowna decyzja ZUS o zwrocie nadpłaconych składek za zleceniobiorcę – co należy zrobić

    Pytanie: Dostaliśmy informację z ZUS, że za jednego z naszych zleceniobiorców, który był zgłoszony do wszystkich ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia chorobowego, powinna być opłacana tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to okresu od czerwca do grudnia 2014 roku. Na tej podstawie złożyliśmy korektę dokumentów rozliczeniowych. Następnie wystąpiliśmy do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. Otrzymaliśmy decyzję o odmowie zwrotu. Czy w takiej sytuacji nadpłaconą kwotę można odzyskać? Czy jako płatnik mamy zwrócić część składek ubezpieczonemu, mimo że ZUS nie zwróci tej nadpłaconej kwoty?
  • Umowa zlecenia z własnym pracownikiem na urlopie bezpłatnym – jak rozliczyć się z ZUS

    Pytanie: Z pracownikiem, który przebywa u nas do końca września na urlopie bezpłatnym, zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia. Umowa ma trwać od 1 sierpnia do 15 października. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna w świetle przepisów prawa pracy? Jak to rozliczać i wykazać w dokumentach do ZUS-u?
  • Studenci z Ukrainy wykonujący zlecenie – czy korzystają ze zwolnienia z ubezpieczeń

    Pytanie: Na podstawie umów zlecenia zatrudniamy obywateli Ukrainy. Zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń i opłacamy składki do ZUS. Dwie z tych osób poinformowały nas, że na Ukrainie są studentami. Czy gdy przedłożą nam stosowne zaświadczenie, będziemy mogli je wyrejestrować z ubezpieczeń z okresem wstecznym, czy też takie wyrejestrowanie będzie możliwe tylko na bieżąco? Prawdopodobnie część z zatrudnianych przez nas w poprzednich latach zleceniobiorców z Ukrainy była studentami. Czy możemy wystąpić do nich o przesłanie zaświadczenia potwierdzającego, że w danych latach byli uczniami – studentami i na tej podstawie wyrejestrować ich w Polsce z ubezpieczeń?
  • Stypendia stażowe – co ze składką zdrowotną

    Pytanie: Od września będą u nas odbywały się staże, a osoby je odbywające otrzymają stypendia stażowe. Wiem, że osoby te mają podlegać ubezpieczeniom społecznym, ale mam natomiast wątpliwości, czy powinny być za nie opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne.
  • Zleceniobiorcy emeryci i renciści we wspólnocie mieszkaniowej – czy opłacać składki na FP i FGŚP

  • Dofinansowanie do studiów podyplomowych – czy korzysta ze zwolnienia składkowego

    Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę wystąpił z wnioskiem o dofinansowane kosztów studiów podyplomowych. Chcemy mu dopłacić 50% do czesnego. Czy będzie to przychód ozusowany?
  • Wpłata za nadgodziny za ubiegły rok zasądzona przez sąd – czy naliczać składki

    Pytanie: Jedna naszych pracownic wygrała w sądzie sprawę o wypłatę nadgodzin za ubiegły rok. Co ważne, przekroczyła wtedy kwotę graniczną, tzw. trzydziestokrotności. Czy powinniśmy naliczyć od nich składki oraz jak wykazać taką wypłatę w dokumentach rozliczeniowych?
  • Kontynuacja choroby po świadczeniu rehabilitacyjnym i urlopie – jak liczyć okres zasiłkowy

    Pytanie: Pracownik przebywał na zasiłku chorobowym od 2 listopada 2018 r. do 2 maja 2019 r., a później na świadczeniu rehabilitacyjnym od 3 maja 2019 r. do 27 lutego 2020 r. z tytułu wypadku przy pracy. Następnie orzecznik ZUS nie znalazł podstaw dalszego przyznania świadczenia rehabilitacyjnego i wydał decyzję odmowną. Pracownik odwołał się od decyzji do komisji. Komisja ZUS nie przyznała dalszego świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik w okresie 28 lutego – 29 kwietnia 2020 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym (zaległy), a następnie przedstawił pracodawcy zwolnienie lekarskie (kontynuacja leczenia powypadkowego). Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Kto wypłaca zasiłek od 30 kwietnia 2020 r.? Dodam, że pracownik nie został wysłany do lekarza medycyny pracy.
  • Trzynastka za niepełny rok ubezpieczenia – jak uwzględnić ją w podstawie wymiaru

    Pytanie: Pracownik w związku z przejściem na emeryturę z umowy o pracę 30 sierpnia 2019 r. otrzymał nową umowę o pracę 2 września 2019 r. Niezdolność do pracy tego pracownika to okres 25– 28 maja 2020 r. Do ustalenia podstawy wynagrodzenia chorobowego biorę okres od września 2020 roku do kwietnia 2020 roku (8 miesięcy). Moje pytanie dotyczy dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki za 2019 rok, wypłaconej w lutym 2020 roku. Czy do podstawy wynagrodzenia chorobowego powinnam wyliczyć obliczoną hipotetycznie trzynastkę za wrzesień – grudzień 2019 roku?
  • Koniec okres zasiłkowego – jak go wyliczyć

    Pytanie: Pracownik był na chorobowym w okresie 21 lutego – 5 marca 2020 r. (14 dni), 7 maja – 26 sierpnia 2020 r. (112 dni), co daje łącznie 126 dni chorobowego. Według mnie może jeszcze chorować do 21 października 2020 r. Czy powinnam liczyć od 7 maja 2020 r.? Między zwolnieniami były 62 dni przerwy.
  • Zmiana wymiaru czasu pracy - jak ustalać podstawę zasiłkową

    Pytanie: Od 11 maja 2020 r. na okres 3 miesięcy w naszej firmie wprowadziliśmy obniżony wymiar czasu pracy dla pracowników o -20%. Zostało to wprowadzone porozumieniem podpisanym z przedstawicielem pracowników(dot. tarczy antykryzysowej w związku z COVID-19, nie podpisywaliśmy indywidualnych porozumień ani aneksów do umów z pracownikami). Dnia 22 czerwca 2020 r. części pracownikom skróciliśmy okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy i pracownicy powrócili do pracy w pełnym etacie. Jak w takiej sytuacji należy obliczać zasiłki chorobowe? Pracownica wynagradzana w systemie akordowym od 11 maja do 21 czerwca 2020 r. pracowała na 0,8 etatu. Od 22 czerwca 2020 r. pracuje na pełen etat, przedstawiła zwolnienie lekarskie na okres 18 czerwca do 17 lipca 2020 r. Czy zasiłek liczymy z 12 miesięcy, a maj przyjmujemy po uzupełnieniu, czy należy obliczyć go w inny sposób?

Artykuły

  • Przyczynienie się pracownika do wypadku przy pracy – czy oznacza automatyczne zmniejszenia odszkodowania za wypadek

    Każde zachowanie poszkodowanego, które pozostaje w normalnym związku przyczynowym ze szkodą wyrządzoną przez inną osobę i które jest obiektywnie nieprawidłowe, jest przyczynieniem się do wypadku. Stwierdzenie istnienia związku między zachowaniem poszkodowanego a szkodą jest obowiązkiem sądu. Z tej reguły wcale nie wynika jednak automatyzm polegający na zmniejszeniu odszkodowania w każdych warunkach. Jest to tylko warunek wstępny, od którego zaistnienia zależy możliwość rozważania przez sąd zmniejszenia odszkodowania. Wyrok SN z 29 października 2019 r., III PK 159/18
  • Zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem żłobka i przedszkola po 26 lipca

    Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wyjaśnił w komunikacie, na jakich zasadach rodzice mogą ubiegać się po 26 lipca br. o zasiłek opiekuńczy w związku z nieoczekiwanym zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, czy przedszkola.
  • Od 4 sierpnia ZUS wznawia kierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej

    ZUS poinformował, że powrócił do kierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Tryb postępowania jest uzależniony od tego, czy zainteresowany został skierowany na rehabilitację w systemie stacjonarnym czy ambulatoryjnym.
  • Jak informować pracowników o przestoju ekonomicznym, obniżonym wymiarze czasu pracy i dofinansowaniu wynagrodzeń

    W okresie pandemii koronawirusa bardzo duże znaczenie ma odpowiedni przepływ informacji między pracodawcą a pracownikami. Dotyczy to przede wszystkim okoliczności wpływających na zmiany sytuacji pracowników, w aspektach prawnym i ekonomicznym.
  • Można już korzystać z bonu turystycznego

    Pieniądze w ramach bonu będą są z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. Przyznana kwota to 500 zł na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500+. Wyższe świadczenie otrzymają rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  • Zmiany w zasadach delegowania pracowników

    Trwają prace nad ustawą, której celem jest wdrożenie postanowień unijnej dyrektywy ws. delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Nowe przepisy ograniczą okres delegowania pracowników do 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne 6 miesięcy na podstawie powiadomienia złożonego inspekcji pracy.
  • Zmiany we wnioskach o ponowną wypłatę świadczenia postojowego RSP-CK i RSP-DK

    Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowe wersje wniosków o ponowną wypłatę świadczenia postojowego RSP-CK i RSP-DK.
  • Nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców – RSP-CZ

    Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku. Jest to wniosek o symbolu RSP-CZ i można go przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie.

Aktualnie przeglądasz

Sierpień 2020 r. - Nr 176
Nr 176 Sierpień 2020 r.