• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Jak przyznać i rozliczyć trzynastki za ubiegły rok?

    Do końca marca 2020 r. część pracodawców musi wypłacić pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne za rok 2019 – zwane popularnie trzynastką. Na nich spoczywa obowiązek prawidłowego ustalenia przysługujących kwot oraz właściwego naliczenia, rozliczenia i wykazania w dokumentach ubezpieczeniowych należnych składek. Trzeba tu pamiętać o wykazaniu trzynastki w nowym dokumencie rozliczeniowym ZUS RPA, który został wprowadzony od 1 stycznia 2019 r.  Pamiętajmy też, aby zwrócić szczególną uwagę na sytuację, gdy prawo do trzynastki nabywa były już pracownik.

Artykuły

  • Odszkodowanie wypłacone na podstawie ugody sądowej z tytułu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy – czy należy opłacić podatek i składki

    Pytanie: Zawarliśmy z byłym pracownikiem ugodę sądową w sprawie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy i zobowiązaliśmy się do wypłaty tytułem odszkodowania 3.000 zł. Czy od wymienionej kwoty powinniśmy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? Czy możemy zastosować tu wyłączenie składkowe wynikające z § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia składkowego?
  • Zapomoga przyznana z powodu choroby – czy można korzystać ze zwolnienia podatkowego i składkowego

    Pytanie: Czy należy odprowadzić podatek i składki do ZUS? Czy pracownikowi przy wypłacaniu zapomogi z powodu choroby należy od tej kwoty zapłacić podatek i składki do ZUS?
  • Finansowanie pracownikom dojazdów do pracy – czy należy opłacać składki

    Pytanie: Zapewnianie pracownikom przez pracodawcę bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów do pracy lub powrotu z niej zasadniczo generuje przychód ze stosunku pracy. Po spełnieniu jakich warunków tego typu świadczenia mogą być zwolnione z oskładkowania?
  • Zmiana wymiaru etatu i nagroda roczna – w jakiej wysokości uwzględnić ją w podstawie wymiaru zasiłku

    Pytanie: Do 31 października 2019 r. pracownik był zatrudniony w połowie wymiaru czasu pracy (1/2), a od 1 listopada 2019 r. w pełnym wymiarze. Za 2019 rok jesteśmy zobowiązani wypłacić pracownikowi nagrodę roczną, do której nie zachowuje prawa za okresy pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków i jest ona pomniejszana proporcjonalnie za te okresy. W lutym 2020 roku pracownik sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem i ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Czy do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego nagrodę roczną wliczamy tylko za dwa miesiące, od kiedy pracuje na pełny etat, a jeżeli tak, to w jaki sposób?
  • Karty podarunkowe ze środków firmy – czy podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu

    Pytanie: Chcielibyśmy ufundować kilku pracownikom za szczególne zaangażowanie prezenty w formie kart podarunkowych. Koszty kart ponoszone będą ze środków obrotowych firmy. Czy należy odprowadzić podatek i składki do ZUS? Czy pracownikowi przy wypłacaniu zapomogi z powodu choroby należy od tej kwoty zapłacić podatek i składki ZUS?

Artykuły

  • Zmiany w emeryturach i rentach od 1 marca 2020 r.

    Jak co roku, z dniem 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe objęte zostaną waloryzacją, przy czym dotyczy ona nie tylko emerytur i rent przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od wysokości pobieranego świadczenia waloryzacja będzie kwotowa lub procentowa. Zmianie ulegną także kwoty dodatków do emerytur i rent, a także kwota maksymalnego zmniejszenia świadczenia wypłacanego zarobkującym emerytom lub rencistom.
  • Od 1 lutego 2020 r. zmiany w ZUS DRA, ZUS RCA i kodach

    W związku z wprowadzeniem nowej ulgi składkowej, czyli tzw. małego ZUS plus pojawiały się zmiany w deklaracji ZUS DRA cz. II i raporcie rozliczeniowym ZUS RCA cz. II. Nadano także nowe brzmienie opisom dwóch kodów tytułu ubezpieczenia: 05 90 i 05 92.
  • W czerwcu kolejny zmiany w drukach ubezpieczeniowych

    W związku ze zmianami rozporządzenia w sprawie druków w czerwcu pojawią się kolejne modyfikacje w dokumentach i kodach ubezpieczeniowych. Obejmują one informację miesięczną i rozliczeniową dla osoby ubezpieczonej (ZUS IMIR), a także ZUS RCA (imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach) oraz ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa).

Aktualnie przeglądasz

Marzec 2020 r. - Nr 169
Nr 169 Marzec 2020 r.