• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • W jaki sposób przygotować ZUS ZSWA do końca marca?

    Druk zgłoszenia ZUS ZSWA muszą wypełnić płatnicy opłacający w okresie objętym zgłoszeniem składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za przynajmniej jedną osobę. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o pomostówkach składki te opłacane są za pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu wspomnianej ustawy, dalej zwane pracą szczególną. W trakcie roku, za który składane jest to zgłoszenie, mogą wystąpić różnego rodzaju zmiany we wspomnianych danych, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w przekazywanym do ZUS dokumencie.

Artykuły

  • ePłatnik – jak rozpocząć korzystanie z tej aplikacji

    Pytanie: Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą. Dokumenty ubezpieczeniowe chciałabym przekazywać za pośrednictwem PUE. W tym celu założyłam konto na PUE ZUS. Po zalogowaniu mam dostępne tylko opcje: Ogólny, Ubezpieczony i Płatnik. Z tego, co wiem, to muszę mieć jeszcze opcję ePłatnik. Co należy zrobić, aby tę opcję ustawić?
  • Zmiana zasad wypłacania premii – czy wpłynie na oskładkowanie

    Pytanie: Do regulaminu wynagradzania zamierzamy wprowadzić zapis, że przysługujące pracownikom premie nie będą zmniejszane za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Czy wpłynie to na oskładkowanie tego rodzaju świadczeń?
  • Dodatki uzupełniające wynagrodzenie chorobowe – co ze zwolnieniem z oskładkowania

    Pytanie: Zmieniliśmy obowiązujący u nas układ zbiorowy pracy, w wyniku czego wprowadzona została zasada, że bez względu na przyczynę niezdolności do pracy pracownikom przysługuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru. Czy nadwyżka ponad stawkę wynikającą z Kodeksu pracy powinna być uwzględniona przy liczeniu składek?
  • Wypłata trzynastki – czy przeliczać świadczenia chorobowe z ubiegłego roku

    Pytanie: Pracownikowi, który w 2019 roku pobierał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy wypłaciliśmy trzynastkę za ten rok. Czy powinniśmy przeliczyć podstawę wymiaru wspomnianych świadczeń oraz wypłacić wyrównanie, korygując jednocześnie dokumenty rozliczeniowe?
  • Zwolnienie na chore dziecko w czasie urlopu wypoczynkowego – co z zasiłkiem opiekuńczym

    Pytanie: W czasie pobytu pracownicy na urlopie wypoczynkowym zachorowało jej dziecko, w związku z czym wystąpiła do nas z wnioskiem o przerwanie urlopu i wypłacenie zasiłku opiekuńczego. Czy mamy taki obowiązek i jakie ewentualnie dokumenty rozliczeniowe powinniśmy złożyć w przedstawionej sytuacji?
  • Omyłkowe rozliczenie zasiłku opiekuńczego w ramach limitu za ubiegły rok – co ma zrobić płatnik

    Pytanie: Na przełomie 2019/2020 roku pracownikowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy, który przez pomyłkę rozliczyliśmy w ramach ubiegłorocznego limitu. Jak skorygować ten błąd?
  • Umowa o pracę po okresie próbnym – czy wyrejestrowywać i ponownie zgłaszać do ubezpieczeń

    Pytanie: Po umowie na okres próbny z tą samą osobą podpiszemy umowę na czas określony. Czy po zakończeniu pierwszej z umów musimy ją wyrejestrować z ubezpieczeń, a po podpisaniu drugiej ponownie do nich zgłosić?
  • Źle ustalona liczba ubezpieczonych – czy należy złożyć ZUS IWA po terminie

    Pytanie: Z uwagi na to, że w liczbie ubezpieczonych nie uwzględniliśmy osób wykonujących u nas umowy cywilnoprawne, zaniżony został stan zatrudnienia i – mimo istnienia takiego obowiązku – nie złożyliśmy deklaracji ZUS IWA. Co teraz powinniśmy zrobić?
  • Przejście z tzw. małego ZUS na tzw. mały ZUS plus – co z deklaracją ZUS DRA cz. II

    Pytanie: W ubiegłym roku korzystałam z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. małego ZUS, zgłosiłam się z kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 0 0. Za styczeń 2020 roku łącznie z deklaracją rozliczeniową ZUS DRA złożyłam również deklarację ZUS DRA cz. II. Czy za luty 2020 roku musiałam również złożyć kolejny dokument ZUS DRA cz. II?
  • Dokumenty korygujące za wyrejestrowanego ubezpieczonego – błąd krytyczny „Dokument ma niepotwierdzone dane ubezpieczonego w ZUS”

    Pytanie: W programie Płatnik koryguję dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2018 roku. Przy weryfikacji utworzonych dokumentów w przypadku jednego z ubezpieczonych program zgłasza błąd krytyczny informujący o tym, że dokument ma niepotwierdzone dane ubezpieczonego w ZUS. Ubezpieczonego wyrejestrowałam od stycznia 2019 roku. Co należy zrobić, aby wysłać dokumenty korygujące za ten miesiąc?
  • Zatrudnienie w trakcie miesiąca – jak ustalić podstawę wymiaru składek

    Pytanie: Zatrudnimy pracownika w trakcie miesiąca i zastanawiamy się, jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli będzie otrzymywał on stałe wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki stażowy i funkcyjny.

Artykuły

  • Świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji

    W przypadku gdy państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydadzą decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  • Potrącenia z zasiłków od 1 marca 2020 r.

    Od 1 marca obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków ( chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych), a także świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane tak jak świadczenia emerytalno-rentowe i ustalone w wysokości kwotowej.
  • Interpretacja ZUS wydana po decyzji w sprawie zaległości składkowych nie jest wiążąca

    Jeżeli wnioskodawca uzyskał interpretację ZUS już po otrzymaniu od Zakładu decyzji w sprawie uregulowania zaległości składkowych z tytułu opłaconych przez niego noclegów dla oddelegowanych do pracy za granicą pracowników, to nie jest ona wiążąca i wnioskodawca nie może powoływać się na nią przed sądem. Wyrok Sądu Najwyższego z 22 stycznia 2020 r., sygn. I UK 346/18
  • Nagrody dla sportowców – pracowników bez składek na ubezpieczenia

    Stypendia sportowe i nagrody za wyniki dla zawodników nie są oskładkowane, jeżeli sportowcy są już zatrudnieni na podstawie umów o pracę przez klub, który wypłaca im wspomniane należności za osiągnięcia sportowe. Wyrok Sądu Najwyższego z 22 stycznia 2020 r., sygn. I UK 283/18
  • Przedsiębiorca nie poniesie konsekwencji braku pouczenia ZUS o zakończeniu ubezpieczenia chorobowego

    Jeżeli ZUS nie pouczy osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która korzystała z zasiłku macierzyńskiego, o obowiązku zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego po zakończeniu pobierania tego zasiłku, ubezpieczenie to będzie obowiązywało wstecznie od tej daty, nawet jeżeli z usprawiedliwionych powodów osoba ta nie zdążyła zgłosić się do ZUS w terminie 7 dni.Wyrok Sądu Najwyższego z 22 stycznia 2020 r., sygn. I UK 311 /18
  • Cudzoziemiec może mieć sądowego kuratora z wniosku ZUS

    ZUS ma prawo wnioskować o ustanowienie kuratora dla nieobecnego pracownika –cudzoziemca w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym o objęcie ubezpieczeniami i o składki Uchwała Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2020 r., sygn. III CZP 50/19  

Aktualnie przeglądasz

Marzec/Kwiecień 2020 r. - Nr 170
Nr 170 Marzec/Kwiecień 2020 r.