• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Wypłat za poprzedni rok kalendarzowy – praktyczne przykłady, jak rozliczyć składki

    Jaki dodatkowy dokument musimy złożyć za miesiąc, w którym miała miejsce wypłata dochodu przysługującego za rok ubiegły oraz jak taką wypłatę w nim wykazać? Na co zwrócić uwagę, naliczając składki od dochodów za rok ubiegły, do których pracownicy zachowują prawo w czasie pobierania świadczeń chorobowych? Jak rozliczyć składki od wypłat za rok ubiegły mających miejsce w czasie pobytu pracownika na urlopie bezpłatnym, macierzyńskim lub wychowawczym? Od jakich wypłat za rok ubiegły należy odprowadzić składki na FEP oraz w jakim dokumencie je wykazać? To tylko część pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w artykule.

Artykuły

  • Bony obiadowe zamiast posiłków regeneracyjnych – czy podlegają oskładkowaniu

    Pytanie: Zamiast posiłków regeneracyjnych chcemy wykupić pracownikom bony obiadowe. Czy tego rodzaju świadczenie będzie podlegało oskładkowaniu?
  • Niewielki błąd w stopie procentowej składki wypadkowej – czy wymaga korekty

    Pytanie: W dokumentach za październik omyłkowo wpisałam nieprawidłową (zaniżoną) stopę procentową składek na ubezpieczenie wypadkowe. Różnica między prawidłową a błędną stawką wynosi tylko 0,02%. Czy tego rodzaju błąd też muszę skorygować, a jeżeli tak, to jak to zrobić?
  • Kilometrówka dla pracownika pobierającego ryczałt na jazdy lokalne – co ze składkami

    Pytanie: Pracownik pobierający ryczałt na jazdy lokalne przebywał w kilkudniowej delegacji, otrzymując z tego tytułu kilometrówkę. Które z tych świadczeń może być objęte wyłączeniem z podstawy wymiaru składek w przedstawionej sytuacji?
  • Zmiana pracodawcy – co ze zwolnieniem z opłacania składek na FP, FGŚP oraz SFWON

    Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika, za którego w poprzednim zakładzie nie były opłacane składki na FP, FGŚP oraz SFWON, ponieważ wrócił on z urlopu wychowawczego. Czy zwolnienie to obowiązuje także w naszej firmie? Jeżeli tak, to jak ustalić okres nim objęty oraz na podstawie jakich dokumentów?
  • Zapłacone za pracownika zaległe składki – czy podlegają oskładkowaniu

    Pytanie: W czasie kontroli ZUS okazało się, że dział płac wskutek błędu zaniżył w czerwcu 2019 roku podstawę wymiaru składek kilku nadal zatrudnionym u nas pracownikom. Po skorygowaniu dokumentacji rozliczeniowej nasza firma zapłaciła z własnych środków całość zaległych składek na ubezpieczenia. Czy kwoty składek w części, która powinna być potrącona z wynagrodzeń pracowników, stanowią ich przychód podlegający oskładkowaniu?
  • Podstawa zasiłku macierzyńskiego po przekroczeniu rocznej kwoty granicznej – jak ją ustalić

    Pytanie: Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeżeli w roku ubiegłym osoba ta przekroczyła roczną kwotę graniczną?
  • Wypadek przy pracy pracownika zatrudnionego w dwóch firmach – kto i na podstawie jakich dokumentów wypłaca świadczenie

    Pytanie: Jeden z naszych pracowników, zatrudniony na pełny etat, pracuje również w innej firmie podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu. Uległ on wypadkowi przy pracy u drugiego pracodawcy, który wypłaca mu z tego tytułu zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Czy również powinniśmy wypłacać naszemu pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego wysokości 100%. Jeżeli tak, to na jakiej podstawie, czy powinniśmy otrzymać poświadczoną kopię protokołu wypadkowego od pracodawcy, u którego pracownik uległ wypadkowi przy pracy?   
  • Wynagrodzenie chorobowe wypłacone na przełomie roku zamiast zasiłku chorobowego – jak przygotować korektę dokumentów rozliczeniowych

    Pytanie: Pracownik od 10 października 2019 r. do 20 stycznia 2020 r. był nieprzerwanie chory. Przez przeoczenie od 1 do 20 stycznia 2020 r. wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za czas choroby zamiast zasiłku i w taki sposób wykazaliśmy to też w dokumentach rozliczeniowych przekazanych za styczeń do ZUS. W jaki sposób przygotować korektę dokumentów rozliczeniowych?
  • Praca zarobkowa wykonywana na zwolnieniu – jak przygotować korektę

    Pytanie: Okazało się, że pracownik, który był na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, w tym czasie wykonywał inną pracę zarobkową, o czym nie wiedzieliśmy. Otrzymał z ZUS decyzję o konieczności zwrotu wypłaconego przez nas zasiłku chorobowego. Czy w tym przypadku musimy dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych do ZUS (imiennego raportu miesięcznego i deklaracji rozliczeniowej)?

Artykuły

  • Zaświadczenie o dochodach zatrudnianego emeryta lub rencisty do 2 marca

    Płatnicy składek, którzy zatrudniają osoby pobierające emeryturę lub rentę mają, obowiązek złożyć w ZUS zaświadczenia o uzyskanych przez nich oskładkowanych dochodach w poprzednim roku. Dochody osiągnięte w 2019 roku trzeba wykazać do 2 marca 2020 r. – ustawowy termin to ostatni dzień lutego, ale w 2020 roku ten dzień przypada w sobotę, więc zaświadczenie można jeszcze złożyć 2 marca, czyli w najbliższym dniu roboczym. Zaświadczenie pozwoli ustalić, czy świadczenie emerytalne/rentowe było słusznie pobierane w pełnej wysokości czy powinno ulec zmniejszeniu albo wstrzymaniu ze względu na przekroczenie ustawowych limitów.
  • Informacja roczna dla ubezpieczonych za ubiegły rok do 2 marca

    Płatnicy składek mają obowiązek przekazać ubezpieczonym, np. pracownikom, zleceniobiorcom, informacje roczne za rok 2019, tzn. informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, o wypłaconych świadczeniach oraz o przerwach w opłacaniu składek.
  • Tworzenie PPK w średnich firmach w 2020 roku

    W bieżącym kolejne grupy płatników składek zostały objęte zostanie <a >przepisami ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Oznacza to dla nich konkretne obowiązki i zadania, m.in. wobec pracowników.
  • Do wniosku o refundację składek na PFRON trzeba dołączyć INF-O-PdM lub INF-O-PdR

    Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomniał w komuni­kacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej o obowiązkach niepełnospraw­nych przedsiębiorców, którzy ubiegają się o wypłatę refundacji składek na ubezpie­czenia społeczne.

Aktualnie przeglądasz

Luty 2020 r. - Nr 168
Nr 168 Luty 2020 r.