• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Jakie świadczenia chorobowe wypłacać, gdy pracownik jest niezdolny do pracy na przełomie roku kalendarzowego?

      Na początku roku kalendarzowego płatnicy składek zobowiązani do wypłaty zasiłkówzgłaszają wiele pytań związanych z ustalaniem prawa do tych świadczeń i ich podstawąwymiaru w przypadku gdy niezdolność do pracy ubezpieczonych rozpoczyna się w jednym roku i trwa nieprzerwanie także w roku następnym. Odpowiedzi na te pytania niezawsze wynikają wprost z obowiązujących przepisów. Sprawdźmy szczegółowe wyjaśnienia i wskazówki na praktycznych przykładach.  

Artykuły

  • Premie wypłacane pracownikowi posiadającemu status osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej – czy należy je oskładkować

    Pytanie: Jako przedsiębiorca podlegający wpisowi do CEIDG zatrudnię na umowę o pracę swoją żonę, z którą prowadzę wspólne gospodarstwo domowe. Zamierzam co miesiąc wypłacać jej oprócz płacy zasadniczej premię za wykonaną pracę. Czy od takiego składnika pensji stanowiącego przychód ze stosunku pracy będę musiał odprowadzać składki na ubezpieczenia?
  • Członek zarządu sp. z o.o. staje się członkiem spółki komandytowej – jakie składki opłacać

    Pytanie: Jestem członkiem zarządu sp. z o.o. i z tego tytułu odprowadzane są składki na ubezpieczenia do ZUS. Czy jeżeli teraz „otworzę” spółkę komandytową, to będę mogła skorzystać z preferencyjnych składek ZUS? Jakie składki powinnam opłacać?
  • Zakończenie pracy szczególnej w trakcie miesiąca – jaka podstawa składek na FEP oraz kiedy je naliczyć

    Pytanie: Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania pensje pracowników fizycznych wypłacane są do 10. dnia następnego miesiąca. Dwoje z nich wykonuje pracę szczególną, w związku z czym opłacane są za nich składki na FEP. Kiedy i od jakiej podstawy naliczyć wspomniane składki, jeżeli osoby te zakończą wykonywanie tego rodzaju prac w trakcie miesiąca?
  • Rozwiązanie umowy w trakcie miesiąca – jak ustalić ryczałt na jazdy lokalne zwolniony z oskładkowania

    Pytanie: W trakcie miesiąca ulegnie rozwiązaniu umowa o pracę z pracownikiem pobierającym ryczałt na jazdy lokalne. Jak ustalić kwotę ryczałtu, która w tym miesiącu będzie mogła być wyłączona z podstawy wymiaru składek?
  • Pracownica młodociana – czy otrzyma zasiłek opiekuńczy

    Pytanie: Na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego zatrudniamy pracownicę młodocianą. Wystąpiła ona z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorą matką. Czy świadczenie to możemy wypłacić, a jeżeli tak, to jak ustalić podstawę jego wymiaru i samą kwotę do wypłaty?
  • Wprowadzenie nowego składnika wynagrodzenia – czy konieczne będzie przeliczenie świadczeń chorobowych

    Pytanie: W firmie wprowadzony został nowy składnik wynagrodzeń, tj. premia miesięczna. Czy w takiej sytuacji powinniśmy przeliczyć wypłacone pracownikom świadczenia chorobowe?
  • Komplet dokumentów korygujących przygotowany na podstawie dokumentów wysłanych do ZUS, zamiast na podstawie pobranych – jak sobie z tym poradzić

    Pytanie: Muszę zrobić korektę imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA za lipiec 2019 r. Za lipiec 2019 r. robiłam już korektę deklaracji rozliczeniowej. Wysłałam do ZUS deklarację o numerze 02.07.2019. Teraz muszę zrobić korektę raportu i deklaracji i wysłać te dokumenty z numerem 03.07.2019. Jeśli próbuję to zrobić na podstawie dokumentów o numerze 02, to mam tylko ZUS DRA. W jaki sposób sobie z tym poradzić i z czego mogą wynikać moje problemy?
  • ZUS zakwestionował umowy o dzieło – jak poradzić sobie z błędem krytycznym przy korekcie dokumentów

    Pytanie: W związku z zakwestionowaniem w czasie kontroli dla jednej z osób umów o dzieło na rzecz umów zlecenia muszę przygotować korektę dokumentów rozliczeniowych za kilka miesięcy 2017 r. Wysłałam już za tę osobę pierwszy dokument ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 0 0. Będą jeszcze kolejne, ponieważ praca była wykonywana z przerwami (pierwsza umowa od 01.02.2017 r. do 31.03.2017 r.; druga od 01.05.2017 r. do 31.05.2017 r.; trzecia od 01.07.2017 r. do 31.08.2017 r.; czwarta od 01.10.2017 r. do 30.11.2017 r.). Przygotowałam też już część korekt ZUS DRA i raportów ZUS RCA. Nie wysłałam ich jednak, ponieważ chcę wysłać je wszystkie razem. Teraz zrobiłam dokumenty za październik 2019 r. i pojawił się błąd krytyczny informujący o braku raportu za ubezpieczonego, za którego muszę zrobić korekty za 2017 r. Osoba ta nie pracuje już u nas, ponieważ wykonywała tylko prace w 2017 r. Co mam zrobić, aby wysłać bieżące dokumenty rozliczeniowe? Błąd krytyczny uniemożliwia mi to.
  • Nieprawidłowa podstawa wymiaru składek liczonych od wynagrodzenia prowizyjnego – jak to skorygować

    Pytanie: W przypadku dwóch pracowników popełniliśmy błąd przy ustalaniu podstawy wymiaru składek, a konkretnie wypłaconego im wynagrodzenia prowizyjnego. Jak to skorygować?

Artykuły

  • Mały ZUS plus od 1 lutego 2020 r.

    Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami 1 lutego mają wejść w życie zmiany w tzw. małym ZUS zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Pierwotnie zakładano, że nowe przepisy będą obowiązywały już od 1 stycznia.
  • Ubezpieczeni mogą już samodzielne utworzyć potwierdzenie o danych zapisanych na ich kontach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

    Pod koniec ubiegłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozszerzył katalog usług, w ramach których użytkownicy PUE mogą utworzyć sami potwierdzenie o danych zapisanych na ich kontach. Obecnie takie potwierdzenia, poza płatnikami składek, mogą utworzyć także ubezpieczeni.
  • ZUS IWA do 31 stycznia

    Do końca stycznia płatnicy składek mają obowiązek przekazać do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA za 2019 r.
  • ZUS może zażądać zwrotu wypłaconych zasiłków bezpośrednio od płatnika

    Organ rentowy może wybrać płatnika składek jako podmiot zobowiązany do zwrotu świadczenia pobranego nienależnie przez świadczeniobiorcę. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego podjętej w składzie siedmiu sędziów 11 grudnia 2019 r. Oznacza to określone konsekwencje dla płatników składek.

Aktualnie przeglądasz

Styczeń 2020 r. - Nr 167
Nr 167 Styczeń 2020 r.