• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Pracodawca zmienił pracownikowi wymiar etatu – składki i zasiłki

    O zmianie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy należy poinformować ZUS, wykazując go w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA. Ale nie tylko w tym dokumencie przekazywanym do ZUS pracodawca oznacza zmianę wymiaru etatu. Zmiana etatu oznacza również określone konsekwencje przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Pracodawca zmieniający wymiar etatu pracownika, musi zgłosić tę zmianę do ZUS, używając formularza ZUS RCA, oraz uwzględnić ją w rozliczeniach składkowych i zasiłkowych. Nie wymaga to wyrejestrowywania i ponownego zgłaszania pracownika do ubezpieczeń.   Zmiana ta wpływa na podstawę wymiaru świadczeń chorobowych i może wpłynąć na objęcie ubezpieczeniem społecznym w przypadku umowy zlecenia, zależnie od wysokości wynagrodzenia.   Zmiana etatu może również wpłynąć na obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy oraz na sposób ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, zwłaszcza jeśli zmiana następuje w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego pracownika. Przeczytaj także: Zmiana etatu i podwyżka płacy minimalnej – jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego Zmiana etatu w trakcie miesiąca – jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc Urlop ojcowski pracownika będącego równocześnie zleceniobiorcą – jak ustalić podstawę zasiłku macierzyńskiego po zmianie etatu

Artykuły

  • Zgłoszenie żony jako pracownika – jak skorygować błąd oraz czy zmienić podstawę zatrudnienia

    Pytanie: Od kilku lat prowadzę niewielką działalność gospodarczą, zatrudniając dwoje pracowników. Od stycznia zatrudniłem na podstawie umowy o pracę na 3/4 etatu swoją żonę. Zgłosiłem ją do ubezpieczeń z kodem pracowniczym i składki były rozliczane według zasad obowiązujących pracowników. Teraz zorientowałem się, że powinienem jednak zgłosić ją jako osobę współpracującą. Jak skorygować ten błąd oraz czy muszę zmienić podstawę zatrudnienia?
  • Urlop opiekuńczy – jakie dokumenty rozliczeniowe

    Pytanie: Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie trzech dni urlopu opiekuńczego. Jak taki urlop wykazać w dokumentach rozliczeniowych oraz jak ustalić podstawę wymiaru składek za miesiąc, w którym pracownik będzie z niego korzystał?
  • Pożyczka z ZFŚS – w jakich przypadkach nie można potrącić jej bezpośrednio z wynagrodzenia za pracę

    Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który chciałby wziąć pożyczkę z ZFŚS. Pracownik ma wynagrodzenie liczone od najniższej krajowej. Czy raty pożyczki można potrącać bezpośrednio z wypłaty, a jeśli tak, to do jakiej wysokości można potrącać raty?
  • Nadgodziny prezesa – czy mu przysługują

    Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy należy zapłacić za nadgodziny prezesowi, który pracował w sobotę? Czy w ogóle należy mu się wynagrodzenia za nadgodziny, skoro jest prezesem?
  • ZUS Z-15A – w jakich przypadkach należy przekazać do ZUS

    Pytanie: Pracownik złożył informację Z-15A pracodawcy, który zatrudnia powyżej 20 pracowników. Czy pracodawca wysyła taki dokument do ZUS? Czy może wypłacić zasiłek od razu przy najbliższym wynagrodzeniu, czy musi czekać na odpowiedź z ZUS?
  • Zleceniobiorca zrezygnował ze zlecenia w trakcie miesiąca – co ze składką na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

    Pytanie: Współpracowaliśmy z osobą fizyczną na umowę zlecenia. Zleceniobiorca był wynagradzany w sposób godzinowy, a wynagrodzenie wypłacaliśmy z przesunięciem. Zleceniobiorca podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, jednak w trakcie bieżącego miesiąca zrezygnował z niego. Jak będzie wyglądała kwestia rozliczeń ZUS? Czy mam naliczyć składkę chorobową od pełnej kwoty otrzymanego wynagrodzenia, czy też składki tej nie naliczać?
  • Korekta okresów pracy szczególnej w zgłoszeniu ZUS ZSWA – za kogo należy ją przygotować

    Pytanie: W zgłoszeniu ZUS ZSWA za rok ubiegły nie wykazałam dwóch dni opieki, jednego dnia urlopu okolicznościowego oraz dwóch jednodniowych urlopów bezpłatnych. Jak skorygować te błędy?
  • Ekwiwalent za pranie odzieży wypłacany zleceniobiorcy – co ze zwolnieniem podatkowym i składkowym

    Pytanie: Na podstawie umowy zlecenia chcemy podjąć współpracę z osobą, do obowiązków której będzie należało sprzątanie pomieszczeń biurowych i hali. Jaki zapis należałoby zrobić i gdzie (czy mogłoby to być w umowie zlecenia) odnośnie odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej, które zapewnialibyśmy jako zleceniodawca? Czy w przypadku wypłacania ekwiwalentu za pranie odzieży kwota ta byłaby zwolniona z podatku od osób fizycznych oraz ZUS?
  • Druk Z-3 – w jakich przypadkach należy go skorygować

    Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 31 maja 2023 r. Po jego zwolnieniu wysłaliśmy do ZUS druk Z-3 z danymi do wyliczenia podstawy do zasiłku chorobowego, ponieważ gdy pracował u nas, to wykorzystał chorobowe. W listopadzie 2022 r. mieliśmy premię świąteczną, a w grudniu bony pieniężne. Proszę o informację, czy wypisując druk Z-3, powinnam uwzględnić te kwoty w postawie do wypłaty zasiłku przez ZUS? Jak zrobić korektę druku Z-3?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – na jakich zasadach uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku

    Pytanie: Mamy problem z wliczaniem do podstawy wymiaru zasiłku wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy dla pracownika, który sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem w okresie od 17 do 28 lipca 2023 r. W okresie, z którego wynagrodzenie zostanie uwzględnione w podstawie wymiaru, pracownik miał urlop wypoczynkowy: w sierpniu 2022 r. 14 dni i w czerwcu 2023 r. 5 dni. Czy i jak należy je uwzględnić, naliczając zasiłek opiekuńczy?

Artykuły

  • Pracownicy młodociani – nowe zasady ustalania wynagrodzenia od 1 września 2023 r.

    Z dniem 1 września 2023 r. wzrosną minimalne stawki wynagrodzenia pracowników młodocianych w okresie nauki zawodu, a także odbywających przyuczenie do wykonywania określonych prac. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
  • Posiłki dla pracowników: wyższa kwota zwolniona ze składek ZUS

    Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nowelizacja rozporządzenia zakłada wzrost kwoty zwolnionej ze składek ZUS wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu. Rozszerza także przepis o wartość otrzymanych przez pracowników kuponów, talonów, bonów żywieniowych i kart przedpłaconych. Ponadto rozporządzenie ma usankcjonować stosowaną procedurę przeliczeń walutowych w zakresie składek przekazywanych przez inne podmioty niż płatnik składek.
  • Nowe kody tytułów do ubezpieczenia od 5 sierpnia 2023 r.

    Od 5 sierpnia należy stosować nowe kody tytułów do ubezpieczenia oraz nowe kody świadczenia/przerwy wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów składanych do ZUS należy stosować. W przypadku przekazywania dokumentów dotyczących okresów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się kody tytułu ubezpieczenia i kody świadczenia/przerwy obowiązujące w okresach, za które dokumenty te zostały przekazane.
  • Od 1 sierpnia „mały ZUS plus” przez dodatkowy rok

    Przedsiębiorcy, którzy korzystają z „małego ZUS plus” od 1 sierpnia 2023 r. mogą korzystać z dłuższego okresu niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z szacunków ZUS wynika, że z przedłużonego „małego ZUS plus” w tym roku skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys.

Aktualnie przeglądasz

Sierpień 2023 r. - Nr 221
Nr 221 Sierpień 2023 r.