• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Przerwa między niezdolnościami do pracy z powodu choroby – jak liczyć okres zasiłkowy

    Mimo że już od 1 stycznia ubiegłego roku obowiązują uproszczone zasady dotyczące zliczania niezdolności do pracy do okresu zasiłkowego, to nadal pojawiają się w codziennej praktyce wątpliwości.  Na jakich zasadach zliczać niezdolność do pracy do jednego okresu zasiłkowego? W jaki sposób ustalać okres zasiłkowy, jeśli bezpośrednio przed okresem orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby ubezpieczony pobierał świadczenie rehabilitacyjne albo korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia? Jak liczyć okres zasiłkowy w przypadku niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży? Na jakich zasadach płatnik składek może zwrócić się do ZUS o ustalenie, czy konkretny okres niezdolności do pracy ubezpieczonego należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego?

Artykuły

  • Deklaracja ZUS DRA – kogo uwzględnia się w liczbie ubezpieczonych (trzynastka dla byłego pracownika)

    Pytanie: Czy składając deklarację rozliczeniową ZUS DRA, należy w liczbie ubezpieczonych uwzględnić osoby zwolnione, którym wypłacono trzynastą pensję po ustaniu okresu zatrudnienia? Czy w liczbie ubezpieczonych w ZUS DRA należy uwzględnia osoby, które przebywają na urlopie macierzyńskim bądź rodzicielskim, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS?
  • Ryczał za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych – jak go obliczyć

    Pytanie: Pracownicy w umowach o pracę mają wpisane, że stałym miejscem wykonywania pracy jest urząd. W ramach swoich obowiązków służbowych wykonują pracę na terenie miejscowości, w której mieści się siedziba pracodawcy (częste wyjazdy w teren). W jaki sposób rozliczyć im kilometrówkę? Można wystawić pracownikom miesięczną delegację, jeżeli są wyjazdy poza stałe miejsce wykonywania pracy? Czy należy przyznać ryczałt na jazdy lokalne?
  • Wypłata 31 marca, która dotarła na konto 1 kwietnia – co ze składkami i podatkiem

    Pytanie: W jaki sposób wykazać w dokumentach podatkowych i składkowych wynagrodzenie, które zostało przesłane przez pracodawcę przelewem 31 marca, ale na koncie pracownika pojawiło się 1 kwietnia. Czy składki i podatek z tych wypłat mam w takiej sytuacji zaliczyć do marca – wypłata w marcu, czy do kwietnia?
  • Wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy – jakie świadczenie wypłaca nowy pracodawca

    Pytanie: Pracownik (52 lata) pracuje w naszej firmie od 1 lutego 2023 r., a w kwietniu zachorował. W tym roku był wcześniej zatrudniony u innego pracodawcy i pobierał tam świadczenia z powodu choroby. Czy w naszym zakładzie pracy za okres zwolnienia lekarskiego w kwietniu należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy?
  • Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na dzień, w którym był w pracy – jak rozliczyć

    Pytanie: Jak należy postąpić w przypadku, gdy pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie od dnia, w którym był w pracy? Zwolnienie od 28 kwietnia – pracownik był tego dnia w pracy.
  • Zasiłek opiekuńczy na dziecko drugiego małżonka – w jakich sytuacjach przysługuje

    Pytanie: Nasz pracownik sprawował opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 15 lat w okresie od 24 kwietnia do 5 maja 2023 r. Dziecko jest niepełnosprawne, a pracownik nie jest ojcem tego dziecka – jego matką jest żona pracownika. W złożonym wniosku o zasiłek Z-15A pracownik oświadczył, że razem z nim i żoną wspólnie zamieszkuje również matka pracownicy. W 2023 r. matka dziecka pobrała zasiłek opiekuńczy za 21 dni. Czy w tym przypadku pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, a jeżeli tak, to w jakim wymiarze?
  • Zasiłek macierzyński po świadczeniu rehabilitacyjnym – w jaki sposób ustalić podstawę wymiaru (zawieszona premia kwartalna)

    Pytanie: Do 15 kwietnia 2023 r. pracownica była na zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym łącznie przez 14 miesięcy. 12 kwietnia 2023 r. urodziła dziecko i złożyła wniosek o urlop macierzyński i bezpośrednio po nim urlop rodzicielski. Podstawa wymiaru dla wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego zawierała kwotę premii kwartalnej, która decyzją pracodawcy od II kwartału 2023 r. już nie przysługuje. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?
  • Wniosek o długi urlop macierzyński – dlaczego trzeba go zwrócić po zmianie przepisów od 26 kwietnia

    Pytanie: Mamy w naszej firmie taką sytuację: Dziecko urodzone 29 grudnia 2022 r. Matko po porodzie złożyła jeden długi wniosek o urlop macierzyński 20 tygodni i urlop rodzicielski bezpośrednio po macierzyńskim w jednej części na 32 tygodnie. W dniu wejścia nowych przepisów, tj. 26 kwietnia korzystała z urlopu macierzyńskiego. Dopiero od 18 maja zacznie korzystać z urlopu rodzicielskiego na tzw. długi wniosek. Jak powinien postąpić pracodawca w przedstawionej sytuacji?
  • Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, który rozpoczął się w ubiegłym roku – w jakiej wysokości wypłacić

    Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, w jakiej wysokości należy wypłacić pracownicy (matce dziecka) zasiłek macierzyński w okresie od 26 kwietnia 2023 r., jeżeli urlop rodzicielski rozpoczął się 20 listopada 2022 r. Dotychczasowa jego wysokość to 60%. Jakie są przepisy przejściowe w tym zakresie?
  • Pracownik z zajęciem komorniczym – jak ustalić podstawę wymiaru składek

    Pytanie: Z przedstawionego nam świadectwa pracy wynika, że nowo zatrudniony pracownik ma obciążenia komornicze. Prosiłabym o wyjaśnienie, jak ustalić podstawę wymiaru składek w takiej sytuacji.
  • Dodatkowy urlop rodzicielski w niektórych przypadkach tylko dla matki dziecka – jakich sytuacji to dotyczy

    Pytanie: Mamy w firmie taki przypadek: Dziecko urodzone 14 marca 2022 r. Matka korzystała z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 14 tygodni, od 14 marca do 19 czerwca 2022 r. Ojciec (nasz pracownik) korzystał z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni, od 20 czerwca do 31 lipca 2002 r. oraz urlopu rodzicielskiego od 1 sierpnia 2002 r. do 12 marca 2023 r. (32 tygodnie). Któremu z rodziców przysługuje dodatkowe 9 tygodniu urlopu rodzicielskiego po zmianach od 26 kwietnia 2023 r.?
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim – jak je obliczyć

    Pytanie: Pracownik wrócił z urlopu rodzicielskiego 30 marca 2023 r. Jego wynagrodzenie miesięczne składa się ze stałej pensji 3.600 zł oraz dodatku stażowego w wysokości 360 zł. Świadczy pracę w wymiarze pełnego etatu, po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Od 31 marca pracownikowi udzielono urlopu wypoczynkowego. Czy w związku z tym za 31 marca należy wypłacić pracownicy wynagrodzenie urlopowe i jak je obliczyć?

Artykuły

  • Odpis na ZFŚS w 2023 roku – jak obliczyć I ratę do 31 maja

    Do 31 maja 2023 r. pracodawcy muszą obliczyć i przekazać na wydzielony rachunek bankowy część odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jest to kwota stanowiąca co najmniej 75% równowartości odpisów obowiązkowych. Pierwszą czynnością jest ustalenie przeciętnej liczby zatrudnionych.
  • Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

    Od początku ubiegłego roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności. Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy jest zobowiązana złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić w ZUS DRA (ZUS RCA) kwietniowych składanych w maju.
  • Do 17 maja 2023 r. wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości

    Od 26 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące zasiłków macierzyńskich. Ubezpieczony, który 26 kwietnia pobiera zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości określonej w ustawie zasiłkowej w nowej wysokości, tj. odpowiednio 81,5% albo 100 % i 70%. Płatnik ustali nową wysokość zasiłku macierzyńskiego, o ile ubezpieczony złoży wniosek o wypłatę zasiłku w nowej wysokości. Wniosek musi więc być złożony najpóźniej 17 maja.
  • Od 26 kwietnia zmiany w urlopach dla rodziców i zasiłku macierzyńskim

    Ustawa z 9 marca o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw znacznie modyfikuje zasady udzielania urlopów rodzicielskich oraz wprowadza zupełnie nowy rodzaj urlopu – urlop opiekuńczy. Nowelizacją objęta została także ustawa zasiłkowa, w której zmieniono m.in. zapisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego przysługującego z tytułu pobytu na urlopie rodzicielskim. Warto przyjrzeć się zestawieniu nowych przepisów.

Aktualnie przeglądasz

Maj 2023 r. - Nr 217
Nr 217 Maj 2023 r.