• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Nagrody roczne w podstawie wymiaru zasiłków         

    Początek roku kalendarzowego to termin, w którym część pracodawców przyznaje pracownikom gratyfikacje pieniężne za całoroczną pracę. Pracodawcy określają zasady przyznawania i wypłaty tych środków, zapisując je w regulaminach, uchwałach, zarządzeniach, zwanych przepisami płacowymi. Rozwiązania określone w tych dokumentach bywają w niektórych przypadkach bardzo szczegółowe, czasami dość ogólne, w innych są lakoniczne albo w ogóle ich brak. Są bardzo ważnym wskazaniem dla komórek płacowych, któremu pracownikowi i w jakiej wysokości takie gratyfikacje wypłacić. Nie mniej ważną rolę odgrywają w podjęciu decyzji, czy takie składniki wynagrodzenia uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków. Ważne zatem jest, aby przed podjęciem takiej decyzji szczegółowo przeanalizować te zapisy. Dzięki temu prawidłowo ustalimy prawo i wysokość przysługujących świadczeń chorobowych i macierzyńskich.

Artykuły

  • Dodatek funkcyjny przyznany na czas określony – czy wyłączyć go z podstawie zasiłkowej w 2023 roku

    Pytanie: Do 31 grudnia 2022 r. pracownik otrzymywał oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości dodatek funkcyjny. Pracownik ten przebywa na zwolnieniu lekarskim nieprzerwanie już 95 dni i mimo to dodatek ten nie został mu zabrany w czasie pobierania zasiłku chorobowego. Po prostu nie był wypłacany za te miesiące, w których pracownik nie przepracował całego miesiąca, a był pomniejszany za miesiące, w których pracował część miesiąca, a część przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jednak w związku z przedłużającą się chorobą pracownika pracodawca nie przyznał mu już tego dodatku od 1 stycznia 2023 r. W związku z tym, czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego od 1 stycznia 2023 r. nadal należy uwzględniać ten dodatek?
  • Dwa stanowiska u tego samego pracodawcy (na 1/4 i 3/4 etatu) – jak uwzględnić w podstawie wymiaru trzynastkę

    Pytanie: Pracownica do 10 stycznia 2022 r. była zatrudniona na dwóch stanowiskach u tego samego pracodawcy, na jednym na 1/4 etatu, na drugim na 3/4 etatu. 10 stycznia zakończyła się umowa na 1/4 etatu, a na drugim stanowisku etat został zwiększony z 3/4 na 1/1. Na zwolnieniu lekarskim przebywała 29–30 listopada. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe? Czy uwzględniać do podstawy tylko miesiące luty – październik? Jak przeliczyć trzynastkę do podstawy wynagrodzenia chorobowego? Czy znaczenie ma fakt, że łączny wymiar zatrudnienia wynosił zawsze 1/1.
  • Dwóch pracodawców (u jednego zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia) – ile zwolnień lekarskich

    Pytanie: Nasz pracownik jest zatrudniony także u innego pracodawcy. W naszym zakładzie pracy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem 28 lutego 2023 r. Do tego czasu pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W tym czasie od 30 stycznia 2023 r. pracownik jest chory i u tego drugiego pracodawcy pobiera wynagrodzenie za czas choroby. Czy w tym przypadku dla nas jako płatnika składek, u którego pracownik nie ma obowiązku świadczyć pracy, musi także dokumentować okres choroby zwolnieniem lekarskim?
  • Wynagrodzenie w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego za niepełny miesiąc pracy – jak je uwzględnić

    Pytanie: Od 24 stycznia do 10 lutego 2023 r. nasza pracownica opiekowała się chorym dzieckiem. W okresie 12 miesięcy poprzedzających opiekę w każdym miesiącu pracownica nie przepracowała pełnego miesiąca z różnych powodów: choroby własnej, opieki nad dzieckiem, urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego. Jak w tej sytuacji należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?
  • Powtórna deklaracja o dodatkowej wpłacie do PPK – czy w 2023 roku jest konieczna

    Pytanie: Mam pytanie odnośnie PPK i przypadku opłacania składki w podwyższonej wysokości przez pracownika. Czy w związku z mijającym terminem 4-letnim, tj. do końca lutego 2023 r., pracownik, który opłacał składkę PPK w zwiększonej wysokości, ponownie ma zadeklarować podwyższenie składki na nowy okres? Czy jeśli nie złoży deklaracji, to składkę obniżamy do wysokości podstawowej?
  • Paczki przekazane pracownikom po ostatniej ubiegłorocznej wypłacie – do jakiego miesiąca doliczyć

    Pytanie: Wynagrodzenia w naszej firmie są wypłacane 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wynagrodzenie za listopad 2022 r. wypłaciliśmy 9 grudnia. Po wypłacie wynagrodzenia zapadła decyzja, aby wszyscy pracownicy otrzymali paczki świąteczne. Wartość tych paczek wynosiła 420 zł. W grudniu pracownicy nie otrzymali już żadnego wynagrodzenia. Czy wartość paczki możemy przypisać do stycznia, czy też powinniśmy ją  uwzględnić jako przychód 2022 r.? Jak naliczyć podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?
  • Wyjazd w celach zarobkowych za granicę w czasie zwolnienia lekarskiego – co powinien zrobić pracodawca

    Pytanie: Od października 2022 r. wypłacamy pracownikowi zasiłek chorobowy. Obecnie dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że w grudniu 2022 r. pracownik wyjechał za granicę w celach zarobkowych. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji? Czy należy nadal wypłacać mu zasiłek chorobowy, czy zaprzestać jego wypłaty i na jakiej podstawie? W zwolnieniu lekarskim zaznaczono, że pracownik może chodzić.
  • Zapłata zaległych składek ZUS za zleceniobiorcę – czy korygować PIT-11

    Pytanie: W jaki sposób rozliczyć zleceniobiorcę, który nie świadczy już pracy, a ZUS przesłał informację, że rozliczenie zlecenia sprzed 16 miesięcy powinno zostać oskładkowane? Składki naliczam standardowo. Co zrobić z podatkiem? W tej sytuacji podatek mamy na minusie (czyli do zwrotu dla pracownika). Wiąże się to ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi Polskim Ładem. Czy taki podatek należy w jakiś sposób wykazać na PIT-11 pracownika? Jest to jedyne rozliczenie pracownika w ramach roku kalendarzowego. Czy skorygować poprzedni rok, w którym pracownik miał błędne rozliczenie?
  • Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – jak uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków

    Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 31 sierpnia 2022 r., a następnie ponownie go zatrudniliśmy od 1 września 2022 r. Z tytułu umowy o pracę zakończonej 31 sierpnia 2022 r. pracownikowi wypłaciliśmy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Pracownik choruje w lutym 2023 r. Czy podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby należy ustalić tylko z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego z tytułu zatrudnienia od 1 września 2022 r., czy także z poprzedniego zatrudnienia? Jeżeli tak, to czy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i ewentualnych przyszłych zasiłków?
  • Zakwaterowanie zleceniobiorcy – czy jest wliczane do podstawy wymiaru składek

    Pytanie: Zleceniobiorcy będą od lutego mieli możliwość korzystać z zakwaterowania. Czy świadczenie w naturze w postaci zakwaterowania zleceniobiorcy w lokalu mieszkalnym, który jest własnością płatnika, stanowi podstawę do naliczania składek ZUS?

Artykuły

  • Od 1 lutego zmiany w uprawnieniach rodzicielskich przy adopcji

    Nowelizacja przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadza od 1 lutego 2023 r. do Kodeksu pracy nowe rozwiązania w zakresie korzystania z uprawnień rodzicielskich przez rodziców adopcyjnych.
  • Jak rozliczać w 2023 roku wynagrodzenie zleceniobiorcy?

    Od tego roku sporo nowości dotyczy obliczania zaliczek na podatek, również u zleceniobiorców. Poprzez złożenie odpowiednich oświadczeń i wniosków podatnik może kształtować wysokość zaliczek pobieranych przez płatnika zarówno podwyższając je, jak i obniżając. Zleceniobiorcy zyskali prawo do korzystania z miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek, dzięki czemu nie muszą czekać do rozliczenia rocznego.

Aktualnie przeglądasz

Luty 2023 r. - Nr 213
Nr 213 Luty 2023 r.