• WSZYSTKIE
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Na co zwrócić uwagę, wystawiając zaświadczenie o zarobkach za 2020 rok dla pracującego emeryta lub rencisty

    Do 1 marca 2021 r. płatnicy składek zatrudniający w 2020 roku emerytów lub rencistów muszą złożyć w ZUS zaświadczenie o dochodach osiągniętych przez te osoby. Mimo że obowiązek ten istnieje już od wielu lat płatnicy nadal zgłaszają wątpliwości, zarówno co do zakresu osób, za które należy złożyć wspomniany dokument, jak i co do sposobu jego wypełnienia.

Artykuły

  • Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczyciela – jak uwzględniać w podstawie zasiłku chorobowego

    Pytanie: Obliczając podstawę naliczenia trzynastki, należy wyłączyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy oraz opiekę nad dzieckiem do lat 14. Jak obliczyć wysokość tego wynagrodzenia w przypadku nauczyciela zatrudnionego w szkole, jak również nauczyciela przedszkola? Czy wystawiając druk Z-3 w pozycji dotyczącej składników rocznych, należy uzupełnić trzynastkę o wynagrodzenie za urlop okolicznościowy i opiekę nad dzieckiem do lat 14? Czy należy wykazać liczbę dni, jaką powinien przepracować pracownik po dokonaniu obniżenia o urlop okolicznościowy i wspomnianą opiekę?
  • Zamiana premii kwartalnej na miesięczną – jak uwzględniać ją w podstawie wymiaru

    Pytanie: Do 31 grudnia 2020 r. w zakładzie pracy obowiązywała premia kwartalna, która wypłacana jest ostatniego dnia roboczego kwartału oraz pomniejszana za nieobecności w pracy (chorobę). Premię tę przyjmuje się do podstawy chorobowego. Od 1 stycznia 2021 r. nastąpiła zmiana premii – premia będzie miesięczna (wypłacana ostatniego dnia roboczego miesiąca) oraz również pomniejszana za nieobecności. W jaki sposób należy przyjąć premię do podstawy chorobowego, np. za luty 2021 roku? Czy przyjąć 12 miesięcy wstecz? Czy przyjąć 12 miesięcy bez podziału na kwartały i wliczyć te, które zostały wypłacone?
  • Dodatkowe świadczenie pieniężne dla medyków – czy wliczać je do podstawy zasiłkowej

    Pytanie: Chodzi mi o dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane od 1 listopada 2020 r. osobom wykonującym zawód medyczny (ratownictwo medyczne), wypłacane miesięcznie, które stanowi 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę. Czy to wynagrodzenie wchodzi do podstawy chorobowego? W skład tego dodatkowego wynagrodzenia wchodzą wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacone w danym miesiącu, pomniejszone o średnią urlopową oraz o wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie to jest oskładkowane.
  • Kwarantanna bezpośrednio po powrocie ze świadczenia rehabilitacyjnego – czy przysługuje zasiłek chorobowy

    Pytanie: Chciałbym zapytać o słuszność decyzji ZUS odnośnie odmowy prawa do zasiłku chorobowego za okres od 7 do 12 listopada 2020 r. W okresie od 31 października do 12 listopada 2020 r. przebywałem na kwarantannie i izolacji z tytułu COVID-19. Do 6 listopada przebywałem na zasiłku rehabilitacyjnym, więc zasiłek chorobowy należał mi się od 7 listopada. W związku z tym do ZUS zostały złożone dokumenty Z-3B, ponieważ jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą od 2002 r. i opłacam od tego okresu składki na ubezpieczenie chorobowe. Zwracam się z pytaniem, czy ZUS słusznie odmówił mi prawa do zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to od kiedy nabywam prawo do nowego okresu zasiłkowego?
  • Pomoc w związku z COVID-19 z ZFŚS – czy potrzebne są dodatkowe zapisy w regulaminie

    Pytanie: Czy w regulaminie ZFŚS możemy zapisać zmiany i dodanie kolejnego paragrafu, tj. jednorazowa bezzwrotna pomoc finansowa: świadczenie rzeczowe, pieniężne. Chcemy przyznać wszystkim czynnym pracownikom pomoc w formie pieniężnej wg kryterium dochodowego, od którego będzie potrącony podatek. I czy w regulaminie mamy napisać, że taka sytuacja jest wywołana epidemią? Czy można przyznawać świadczenia z okazji np. świąt Bożego Narodzenia?
  • Korekta raportów przy długiej chorobie – jakie dokumenty przekazać

    Pytanie: Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 23 do 30 października 2020 r. Wynagrodzenie wypłacane jest do 28. każdego miesiąca. 31 października 2020 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie do 4 grudnia. Wiąże się to ze zrobieniem korekty listy płac za październik. Moje pytanie dotyczy tego, czy korekta w Płatniku powinna zawierać wyłącznie RCA z obniżoną podstawą za 31 października? Do tego RSA z kodem 331, okres 31.10.2020 – 31.10.2020 r. oraz RPA: dodatek stażowy wypłacany obok wynagrodzenia bez składek z kwotą dotyczącą tylko tego jednego korygowanego 31 października. Czy też należy uwzględnić w korekcie dokumentu łącznie te dwa okresy w RSA? Czy dwa bloki dotyczące jednej osoby: jeden za okres, który był wysłany prawidłowo od 23.10.2020 do 30.10.2020 r. i drugi blok: 31.10.2020 do 31.10.2020, a w RPA łącznie zsumować dodatek stażowy wypłacany obok wynagrodzenia bez składek za ten okres od 23.10.2020 do 31.10.2020 r.?
  • Premia dla pracownika wykonującego zlecenie w czasie urlopu bezpłatnego – jak ją wykazać w raportach imiennych

    Pytanie: Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym obejmującym dwa kolejne miesiące kalendarzowe, z którym podpisaliśmy na ten okres dodatkową umowę zlecenia, otrzymał premię kwartalną. Czy wpłynie to na zakres składanych za ten miesiąc dokumentów ubezpieczeniowych?
  • Karty przedpłacone na Boże Narodzenie z ZFŚS – co z PIT-11

    Pytanie: Mam pytanie dotyczące kart przedpłaconych finansowanych z ZFŚS dla pracowników z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wartość kart zwolniona jest ze składek ZUS oraz z podatku. Mam jednak wątpliwości, czy karty przedpłacone należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-11 za 2020 r.
  • Grant na projekt unijny – czy uwzględniać w podstawie zasiłkowej

    Pytanie: Pracownicy domu pomocy społecznej otrzymali z projektu unijnego przez 3 miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień 2020 roku grant, pomniejszany w sposób proporcjonalny za czas choroby. Będzie to kontynuowane, ale na razie nie wiadomo, do kiedy. Czy przyznany grant powinniśmy wliczyć do podstawy zasiłkowej?
  • Zgłaszanie umowy o dzieło do ZUS na formularzu RUD – z jaką datą

    Pytanie: Mam pytanie o zgłaszanie umów o dzieło na formularzu RUD – czy robimy to z datą zawarcia umowy, czy datą faktycznego wykonywania dzieła? Czy należy zgłaszać obcokrajowców zatrudnionych na umowę o dzieło? Czy należy dokonać wyrejestrowania takich osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło – jeśli tak, na jakim dokumencie? Czy wykonawca musi wypełniać jakiś kwestionariusz, tak jak ma to miejsce w przypadku umów zlecenia? Czy zgłoszenia dokonujemy poprzez Płatnika, czy przez ZUS PUE?
  • Zawarcie umowy o pracę i rozpoczęcie wykonywania pracy w różnych terminach – kiedy pracownika zgłosić do ZUS

    Pytanie: 2 stycznia 2021 r. z pracownikiem zawarto umowę o pracę, która obowiązuje od 18 stycznia 2021 r. Od jakiej daty należy zgłosić do ZUS?
  • Zlecenie z własną pracownicą korzystającą z urlopu wychowawczego – jakie ubezpieczenia

    Pytanie: Z własną pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym chcielibyśmy podpisać umowę zlecenia na okres 2–3 tygodni przypadający w jednym miesiącu kalendarzowym. Jakim ubezpieczeniom będzie wówczas podlegała ta osoba oraz jakie dokumenty będziemy musieli za nią złożyć?
  • Przeniesienie pracownika do pracy szczególnej na czas określony – co ze składkami na FEP oraz zgłoszeniem ZUS ZSWA

    Pytanie: W związku z tym, że kilku kierowców karetek znajduje się na kwarantannie, na ich miejsce chcemy przesunąć innych kierowców posiadających odpowiednie uprawnienia. Czy za te osoby także będziemy musieli opłacać składki na FEP. Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę ich wymiaru oraz czy takie kilkunastodniowe zastępstwa powinniśmy wykazać w druku ZUS ZSWA?

Artykuły

  • Dokument ubezpieczeniowy RUD – przykłady zgłaszania umowy o dzieło do ZUS

    7 dni od zawarcia umowy o dzieło mają zamawiający dzieło na zgłoszenie tej umowy do ZUS na formularzu RUD. Co ważne, obowiązek dokonywania zgłoszeń mają nie tylko zamawiający będący płatnikami składek, lecz także osoby fizyczne, które nie są płatnikami składek.
  • Zerowy PIT dla młodych również w przypadku praktyk absolwenckich i stażu uczniowskiego

    Zakres przychodów uprawniających do korzystania z zerowego PIT został od nowego roku poszerzony. Dotyczy on również przychodów osiąganych z tytułu umów o praktyki absolwenckie i stażu uczniowskiego.

Aktualnie przeglądasz

Luty 2021 - Nr 183
Nr 183 Luty 2021 r.