• WSZYSTKIE
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Rozliczenie podatku dochodowego za pracowników i osoby współpracujące za 2020 rok  rozliczenia

    Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Wykorzystają w tym celu zmienione formularze deklaracji i informacji podatkowych. Trzeba sprawdzić nowe preferencje podatkowe i nowe wzory formularzy podatkowych oraz obowiązujące terminy, zwłaszcza że uległy one w niektórych przypadkach zmianie.

Artykuły

  • Odmowna decyzja dotycząca zwolnienia ze składek ZUS w związku z tarczą antykryzysową – czy możliwa zmiana decyzji

    Pytanie: Złożyłem wniosek dotyczący zaniechania płacenia składek za marzec, kwiecień i maj. Deklaracje rozliczeniowe za kwiecień i maj zostały złożone 9 lipca. Z tego powodu otrzymałem decyzję odmowną za te dwa miesiące. Odwołanie do Prezesa ZUS również zostało rozpatrzone negatywnie (rozpatrzone przez jednostkę wojewódzką). W odwołaniu wskazałem na trudności z wysyłką przez program Płatnik i na chorobę osoby wysyłającej deklaracje. Proszę o informację, czy jest szansa uzyskania pozytywnej decyzji.
  • Urlop rodzicielski w częściach oraz urlop wychowawczy – co ze zwolnieniem ze składek na FP, FS i FGŚP

    Pytanie: Pracownica będzie wykorzystywać urlop rodzicielski w kilku częściach. Jak ustalić w takim przypadku okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP? Co w sytuacji gdy po wykorzystaniu tego urlopu pracownica wystąpi o urlop wychowawczy?
  • Brak składek od umowy o dzieło z własnym pracownikiem – co ma zrobić pracodawca

    Pytanie: Kontrola zakwestionowała to, że nie naliczaliśmy składek od jednej z umów o dzieło. Czy słusznie, skoro umowy tego rodzaju nie są objęte składkami? A jeżeli tak, to jak skorygować ten błąd?
  • Postojowe – co z podstawą wynagrodzenia chorobowego

    Pytanie: Z uwagi na awarię maszyny przed kilkoma miesiącami pracownik przebywał przez prawie dwa miesiące na tzw. postojowym. Obecnie jest on na zwolnieniu lekarskim, z tytułu którego przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Czy wynagrodzenie postojowe powinniśmy uwzględnić w podstawie tego świadczenia?
  • Zatrudnienie na podstawie kilku kolejnych umów o pracę – jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego

    Pytanie: Pracownik zatrudniony był najpierw na podstawie umowy na okres próbny, następnie na czas określony wynoszący 6 miesięcy, a obecnie na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jak ustalić podstawę wymiaru aktualnie przysługującego tej osobie wynagrodzenia chorobowego?
  • Dodatki stażowe wypłacane w czasie choroby – czy potrzebny jest dodatkowy raport imienny

    Pytanie: Po zmianie zasad wynagradzania pracownicy, których niezdolność do pracy spowodowana będzie wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową zachowają prawo do pełnych dodatków stażowych oraz funkcyjnych także za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Czy tego rodzaju wypłaty, mimo ich nieoskładkowania, trzeba wykazywać w raportach imiennych?
  • 182 dni okresu zasiłkowego, a potem kwarantanna – jakie świadczenia wypłacać

    Pytanie: Pracownik wykorzystał 182 dni okresu zasiłkowego z 10 listopada 2020 (choroba nowotworowa), a od 31 października ma on kwarantannę. Czy kwarantanna jest płatna (to inna choroba)? 10 października pracownik wykorzystał okres zasiłkowy.
  • Praca na kwarantannie na dziecko – co wypłacać pracownikowi

    Pytanie: Otrzymałam oświadczenie od pracownicy, że jest na kwarantannie na dziecko. Nie mam potwierdzenia w PUE ZUS. Czy wystarczy oświadczenie pracownicy? Jednocześnie pracownica chce pracować zdalnie. Czy za weekendy mam jej obliczyć wynagrodzenie chorobowe?
  • Pracownik na kwarantannie – czy można wyłączyć z wypłaty zasiłku dni świąteczne

    Pytanie: W okresie kwarantanny trwającej od 24 października do 12 listopada pracownik nie pracował. Czy mogę wyłączyć dni, w które pracownik nie miał pracować: weekendy oraz 11 listopada (święto)?

Artykuły

  • ZUS IWA za ubiegły rok do 1 lutego

    Płatnicy składek mają ustawowy obowiązek przekazać do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA za ubiegły rok do końca stycznia. W tym roku obowiązujący termin to 1 lutego, ponieważ ostatni dzień stycznia przypada w niedzielę.
  • Korzystna emerytura dla osób z rocznika 1953

    Osoby na wcześniejszej emeryturze, które urodziły się w 1953 roku, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, powinna złożyć wniosek o emeryturę powszechną w ciągu 6 miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Można to zrobić na wniosku o emeryturę.
  • Wypadek przy pracy podczas pracy zdalnej – odpowiedzialność pracodawcy

    Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza siedzibą pracodawcy. Dotyczą m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy zdalnej. Obowiązujące tymczasowo przepisy o pracy zdalnej nie regulują kwestii wypadku przy pracy. Należy więc sięgnąć do ogólnych przepisów Kodeksu pracy.
  • Od 1 stycznia PPK dla podmiotów do 20 osób oraz jednostek sektora finansów publicznych

    W 2021 roku ostatnia grupa płatników składek objęta jest przepisami ustawy o PPK. Chodzi tu o podmioty zatrudniające, wobec których ustawa ta dotychczas nie miała zastosowania, tj. zatrudniające poniżej 20 osób, podmioty zatrudniające będące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu art. 9 ustawy o finansach publicznych.
  • Błędy i grożące za nie sankcje na etapie funkcjonowania PPK – 6 odpowiedzi na pytania

    Pracodawcy prowadzący PPK mogą popełniać błędy, za które ustawodawca przewidział poważne kary. Katalog kar został opisany w art. 106–108 ustawy o PPK i reguluje wiele sytuacji, na które pracodawcy powinni uważać. Poza karą z art. 106 ustawy o PPK wszystkie inne kary, które ustawodawca wpisał, mogą zostać zastosowane przede wszystkim na etapie funkcjonowania PPK. W artykule zostanie opisanych 6 sytuacji praktycznych, z jakimi pracodawcy mogą się spotkać na etapie funkcjonowania PPK.
  • Data urodzenia wpływa na zawarcie umowy o prowadzenie PPK

    Wielu pracodawców zastanawia się, kiedy będą musieli zapisywać do PPK osoby obchodzące 55. urodziny w roku, w którym są zapisywani do PPK. Sytuacja dotyczy zarówno podmiotów zatrudniających, którzy PPK będą tworzyli w nadchodzących miesiącach – sektor finansów publicznych i najmniejsi pracodawcy – jak i pracodawców, którzy już utworzyli PPK.
  • Nowe wskaźniki i stawki od 1 stycznia 2021 r.

Aktualnie przeglądasz

Styczeń 2021 r. - Nr 182
Nr 182 Styczeń 2021 r.