• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Jak postępować, jeżeli ZUS kwestionuje podstawę wymiaru składek za matki

    ZUS coraz częściej kwestionuje podstawę wymiaru składek albo sam fakt podlegania ubezpieczeniom społecznym przez kobiety, które po stosunkowo krótkim okresie podlegania ubezpieczeniom społecznym występują do ZUS o zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński. W wielu takich sytuacjach ZUS wszczyna postępowanie wyjaśniające, czy dana osoba wykonywała umowę oraz czy jej wynagrodzenie nie zostało przez płatnika zawyżone. Powstaje pytanie, co należy zrobić, gdy ZUS wyda płatnikowi składek decyzję podważającą albo podstawę wymiaru, albo nawet samo podleganie ubezpieczeniom.

Artykuły

  • Dodatek za wynajmowane mieszkanie dla zleceniobiorcy – czy należy opłacać składki

    Pytanie: W firmie zatrudniamy obywateli z Ukrainy na umowę zlecenia, od której odprowadzamy składki ZUS (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) oraz na FP i FGŚP. Zleceniobiorca wynajmuje w Polsce mieszkanie. Firma wypłaca mu dodatek do wynajmowanego mieszkania w wysokości 300 zł na rękę. Wynajmowane mieszkanie jest w tej samej miejscowości co zakład pracy. Pytanie moje dotyczy składek ZUS od dodatku do wynajmowanego mieszkania. Czy powinniśmy ozusować kwotę dodatku do mieszkania? Jeżeli powinniśmy odprowadzić składki, to jakie? Czy tylko emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne od zleceniobiorcy, czy również emerytalne, rentowe wypadkowe, na FP i FGŚP opłacane przez zleceniodawcę?
  • Urlop wychowawczy po urlopie wypoczynkowym – jak ustalić podstawę wymiaru składek

    Pytanie: Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim, a potem na urlopie macierzyńskim od 1 września 2018 r. do 28 stycznia 2020 r. Od 29 stycznia 2020 r. do 24 marca 2020 r. przebywała na zaległym urlopie wypoczynkowym. Od 25 marca przebywa na urlopie wychowawczym. Jak należało wyliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko za dni robocze – co z wynagrodzeniem za dni wolne od pracy w miesiącu, w którym pracownik nie świadczył pracy

    Pytanie: Pracownica korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z COVID-19. Z powodu zamknięcia przedszkola sprawowała ona opiekę nad dzieckiem bez przerwy od 12 marca do 22 maja, a właściwie nadal sprawuje opiekę. Od 12 marca nie przepracowała żadnego dnia. Na oświadczeniu pracownica wykazała tylko określone robocze dni z okresu, na który została zamknięta placówka – przedszkole. Za marzec pracownikowi wypłaciłam za 14 dni zasiłek opiekuńczy oraz za 16 dni wynagrodzenie za pracę. W kwietniu i maju pracownica nie przepracowała ani jednego dnia (sprawowała opiekę nad dzieckiem). Czy w takim przypadku należy się jej wynagrodzenie za pracę? W oświadczeniu do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wykazane są dni, w których pracownica zobowiązana była świadczyć pracę – dni robocze.
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy tylko za dni robocze, czy za dni opieki

    Pytanie: Czy pracownik, który pracuje 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, może wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu zamknięcia przedszkola na każdy dzień kalendarzowy, a nie tylko na dni robocze? Czy mam prawo wypłacić mu zasiłek opiekuńczy za 30 lub 31 dni kalendarzowych z tytułu zamknięcia przedszkola?
  • Błędna data urodzenia – czy można ją skorygować w kartotece ubezpieczonego

    Pytanie: Zgłosiłam do ubezpieczeń pracownika (obcokrajowca) z błędną datą urodzenia. Kartoteka tej osoby została potwierdzona w ZUS. Po zauważeniu, że w dacie urodzenia jest błąd, chciałam go skorygować w kartotece ubezpieczonego, ale niestety nie mogłam tego zrobić. Jak mam skorygować tę datę? Czy powinnam wyrejestrować tę osobę i zgłosić ponownie z prawidłową datą urodzenia?
  • Korekta dokumentów za płatnika, którego rozliczało inne biuro rachunkowe – co należy zrobić

    Pytanie: Muszę zrobić korekty dokumentów rozliczeniowych za kilka miesięcy 2019 roku za płatnika, którego do końca 2019 roku rozliczało inne biuro rachunkowe. W swojej bazie nie mam tych dokumentów. Jak dotrzeć do tych dokumentów, aby przygotować ich korektę?
  • Korekta adresu zleceniobiorcy – jak poradzić sobie z błędami

    Pytanie: Muszę skorygować adres zleceniobiorcy. Wypełniłam dla niego dokument ZUS ZUA jako zmianę danych i wpisałam nowy adres. Weryfikacja dokumentu zgłosiła mi dwa błędy: 61038802 „Błędnie zaznaczone ubezpieczenia” oraz 69002501 „Dla ubezpieczonego nie znaleziono w danych ZUS pasującego zgłoszenia”. Co mogłam zrobić źle?
  • Nieprawidłowy kod tytułu ubezpieczenia – jak go skorygować

    Pytanie: Zgłaszając pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, popełniłam błąd w zgłoszeniu, podając zły kod tytułu ubezpieczenia, zamiast kodu 01 10 00 wpisałam kod 10 10 10. W jaki sposób należy skorygować ten błąd?

Artykuły

  • Od 1 czerwca 2020 r. nowe wzory ZUS RCA, ZUS DRA, ZUS IMIR

    Zmiany obejmują informację miesięczną i rozliczeniową dla osoby ubezpieczonej (ZUS IMIR), a także druki ZUS RCA oraz ZUS DRA
  • Zmiany dla pracodawców w tarczy antykryzysowej 4.0

    Kolejna wersja tarczy antykryzysowej – 4.0 przewiduje m.in. zmiany w zakresie kierowania pracowników na urlopy zaległe, ułatwienia w ubieganiu się o środki FGŚP oraz wydłużenie okresu, za który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca

    Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r.

Aktualnie przeglądasz

Lipiec 2020 - Nr 174
Nr 174 Lipiec 2020 r.