• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Nowości

  • Wyższe limity zwolnień podatkowych na świadczenia socjalne

Temat numeru

  • Zapomogi dla pracowników i zleceniobiorców – kiedy korzystać ze zwolnień składkowych

    Zapomogi losowe przyznawane w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby są wyłączone z oskładkowania i w tym przypadku nie ma znaczenia źródło finansowania zapomogi ani jej wysokość. Wolne od składek są również zapomogi, które nie są związane z żadnym z wymienionych zdarzeń, ale tylko wtedy, gdy są wypłacane ze środków ZFŚS lub z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe. Zapomogę korzystającą ze zwolnienia składkowego – co ważne w obecnej sytuacji – można przyznać również osobie chorującej na COVID-19.
  • Zwolnienie od składek dla przedsiębiorców po zmianach wprowadzonych tarczą antykryzysową 2.0

    Przedsiębiorcy, którzy w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o udzielenie im wsparcia. 1 kwietnia weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, a w kolejnych dniach kwietnia nowelizacja tej ustawy, określana mianem tarczy antykryzysowej 2.0

Artykuły

  • Wyrównanie wynagrodzenia chorobowego – jak wykazać je w dokumentach rozliczeniowych

    Pytanie:   W wyniku naszego błędu wypłaciliśmy pracownikowi zaniżone wynagrodzenie chorobowe. Obecnie wypłaciliśmy wyrównanie wraz z odsetkami za zwłokę. Jak taką wypłatę wykazać w dokumentach rozliczeniowych?
  • Błędna data zakończenia pracy szczególnej w ZUS ZSWA – jak przygotować korektę

    Pytanie: W druku ZUS ZSWA za rok ubiegły podaliśmy nieprawidłowy dzień zakończenia świadczenia pracy szczególnej przez jednego z pracowników. Czy wymaga to korekty, a jeżeli tak, to jak ją przeprowadzić?
  • Kolejny dodatkowy zasiłek opiekuńczy – jak długo można go otrzymywać

    Pytanie: Pracownica w związku z zamknięciem przedszkola złożyła oświadczenie o zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8. roku życia na okres 16–20 marca i 23–25 marca 2020 r. oraz drugie oświadczenie na okres od 26–27 marca i 30–31 marca 2020 r., łącznie 12 dni. Czy w związku z tym ma prawo ubiegać się o kolejny zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8. roku życia? Jeśli tak, to na ile dni i do kiedy?
  • Zmniejszenie etatu o 20% i dodatkowe składniki wynagrodzenia – w jaki sposób ustalić podstawę zasiłkową

    Pytanie: W naszej firmie z powodu kryzysu pracownicy mają od 1 kwietnia obniżone wynagrodzenia do 0,8 etatu. Jak obliczyć podstawę do chorobowego, jeżeli etat został obniżony z całego o 20% od 1 kwietnia 2020 r. w związku z panującą obecnie sytuacją, w następujących przypadkach: 1. Pracownik korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8 w okresach 16–27 marca, 30 marca – 3 kwietnia, 6–10 kwietnia. Opieka jest wypisania z ww. datami na jednym wniosku. Pracownik pominął dni wolne z grafiku lub weekendy i wpisał tylko te, w które miał być w pracy. 2. Choroba pracownika od 1 kwietnia 2020 r., która trwa dalej. 3. Choroba pracownika 30 marca – 10 kwietnia i ponownie opieka od 20 kwietnia. Pracownicy oprócz wynagrodzenia otrzymywali za poprzedni rok trzynastkę wypłaconą w lutym. Niektórzy z nich mieli premie kwartalne wypłacane w następnym kwartale. Czy te dodatkowe składniki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków? Jak ustalić podstawę wymiaru w podanych powyżej przypadkach?
  • Kwarantanna pracowników – jakie świadczenia przysługują

    Pytanie: U jednego z naszych pracowników stwierdzono zakażenie COVID-19, co spowodowało kwarantannę dla 10 osób, które miały styczność z zakażonym pracownikiem. Jakie świadczenia przysługują osobom odbywającym kwarantannę i co jest podstawą do ich wypłaty?
  • Wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń – co z osobami na zasiłkach

    Pytanie: Nasza firma będzie ubiegała się o dofinansowanie do wynagrodzeń. Czy do wniosku o dofinansowania z tarczy antykryzysowej należy wpisać osoby na urlopach rodzicielskich, zasiłkach macierzyńskich i chorobowych? Czy też należy je wyłączyć w związku z tym że przy rozliczeniu DRA zasiłki odejmuje się od kwoty wpłaty?
  • Wypłata 31 marca, która dotarła na konto 1 kwietnia – co ze składkami i podatkiem

    Pytanie: W jaki sposób wykazać w dokumentach podatkowych i składkowych wynagrodzenie, które zostało przesłane przez pracodawcę przelewem 31 marca, ale na koncie pracownika pojawiło się 1 kwietnia. Czy składki i podatek z tych wypłat mam w takiej sytuacji zaliczyć do marca – wypłata w marcu, czy do kwietnia?
  • Zwrot nadpłaconego ryczałtu na jazdy lokalne – czy potrzebna korekta składek

    Pytanie: Mimo pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownikowi wypłaciliśmy pełny miesięczny ryczałt na jazdy lokalne, od którego nie naliczyliśmy składek. Po zauważeniu błędu pracownik zwrócił nam nadpłaconą kwotę ryczałtu. Jak skorygować składki?
  • Śmierć jednego z bliźniąt – za jaki okres zasiłek macierzyński

    Pytanie: Pracownica urodziła 17 kwietnia 2020 r. dwoje dzieci i udzieliliśmy jej urlopu macierzyńskiego na 31 tygodni (217 dni), do 19 listopada 2020 r. Jedno dziecko zmarło 30 kwietnia 2020 r. Za jaki okres w tym przypadku należy wypłacać zasiłek macierzyński?
  • Wypadek przy pracy i zatrudnienie w dwóch firmach – jakie świadczenia wypłacać

    Pytanie: 52-letni pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu w naszej firmie oraz w wymiarze 1/4 etatu w innej firmie. Od 22 do 30 kwietnia 2020 r. otrzymał on zwolnienie lekarskie z powodu choroby, a przy tym okazało się, że ta niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy u tego drugiego pracodawcy. Jest to pierwsza niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby i nie wiemy, czy wypłacać mu wynagrodzenie za czas choroby, czy może zasiłek chorobowy, a jeżeli tak, to z którego ubezpieczenia – chorobowego czy wypadkowego?
  • Przerwa w ubezpieczeniu chorobowym zleceniobiorcy dłuższa niż 30 dni – od kiedy wypłacać zasiłek

    Pytanie: Nasza firma zawarła od 14 kwietnia 2020 r. umowę zlecenia na rok z osobą, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę do 31 stycznia 2020 r., a następnie do 31 marca 2020 r. pobierała zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Od 27 kwietnia do 8 maja 2020 r. zleceniobiorca był niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, do którego zleceniobiorca zgłosił się od pierwszego dnia zawartej umowy, tj. od 14 kwietnia 2020 r., należy wypłacić zasiłek chorobowy?  
  • Data wypłaty świadczeń chorobowych – czy wpływa na liczenie 3 miesięcy w pobieraniu świadczeń

    Pytanie: Pracownik chorował od 15 do 31 stycznia 2020 r. i wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe 30 stycznia. Następne zwolnienie otrzymał z tytułu opieki nad chorym dzieckiem od 30 kwietnia do 8 maja i zasiłek opiekuńczy za cały ten okres będzie wypłacony dopiero 30 maja. Czy dla zasiłku opiekuńczego należy ustalić nową podstawę wymiaru, czy przyjąć taką samą jak dla wynagrodzenia za czas choroby? Czy do obliczenia 3 miesięcy przerwy w celu ustalenia podstawy wymiaru kolejnego świadczenia ma znaczenie data wypłaty poprzedniego?
  • Podwyżka z wyrównaniem dla chorego pracownika – czy uwzględniać w podstawie wynagrodzenia chorobowego

    Pytanie: W czasie pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim przyznaliśmy mu podwyżkę z wyrównaniem od początku roku. Czy powinniśmy ją uwzględnić przy liczeniu wynagrodzenia chorobowego przysługującego z tytułu tego zwolnienia?
  • Nieprawidłowo wypełniony jeden z bloków ZUS RPA – jak przygotować korektę

    Pytanie: Wypełniając raport ZUS RPA, w nieprawidłowym bloku wpisaliśmy kwotę dochodu zwolnionego z oskładkowania z uwagi na to, że pracownik zachowuje do niego prawo w czasie pobierania świadczeń chorobowych. Jak poprawić ten błąd?
  • Ekwiwalent za pranie odzieży – jak ustalić kwotę, żeby ZUS nie zakwestionował zwolnienia składkowego

    Pytanie: Pracownikom przyznajemy ryczałt za pranie odzieży ochronnej. Jak ustalić kwotę, która z tego tytułu będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek, żeby ZUS jej nie podważył?

Artykuły

  • Świadczenie postojowe wypłacane przez ZUS – większa grupa uprawnionych

    Jednym z elementów wsparcia w związku z pandemią koronawirusa jest świadczenie postojowe z ZUS. Świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna. Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła zmiany, dzięki którym pomocą tą jest objęta większa grupa przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne.
  • Wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników w czasie przestoju firmy

    Tarcza antykryzysowa daje przedsiębiorcom możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Resort pracy wyjaśnił na stronie internetowej praca.gov.pl, jak krok po kroku wypełnić wniosek o przyznanie wsparcia.

Aktualnie przeglądasz

Maj 2020 r. - Nr 172
Nr 172 Kwiecień 2020 r.