• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Jak wykazywać w dokumentach rozliczeniowych pracę w czasie urlopu macierzyńskiego

    Pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego często podejmują w tym czasie pracę zarobkową – najczęściej na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Poza nielicznymi wyjątkami osoby te z tytułu dodatkowego zarobkowania muszą być zgłoszone do ubezpieczeń na odpowiednich drukach z odpowiednimi kodami. Ponadto, co miesiąc muszą być za nie składane dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Ich zakres oraz sposób  wypełnienia uzależniony jest od podstawy świadczenia pracy dodatkowej.

Artykuły

  • Umowy cywilnoprawne w podstawie wymiaru świadczeń – czy zmiany dotyczą także wynagrodzenia chorobowego

    Pytanie: Obecnie przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa. Czy po zmianie interpretacji przez ZUS, dotyczącej uwzględniania zakończonej umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą, do podstawy chorobowej należy doliczać umowę zlecenia również do wynagrodzenia chorobowego? Czy tylko do świadczeń wypłacanych przez ZUS, tj. zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego itd.?
  • Udział w wyjeździe integracyjnym – czy rodzi przychód podlegający opodatkowaniu

    Pytanie: Pracodawca organizuje konkurs. Wygraną jest kwota 2.000 zł na cele zespołowe. Wartość 2.000 zł będzie rozliczona na podstawie faktury, która będzie dokumentować wydatki poniesione na cele dotyczące integracji zespołu, służące wzrostowi zaangażowania lub zadowolenia z pracy. Czy po stronie pracownika pojawi się przychód? Jeżeli tak, to w jaki sposób go rozliczyć na rzecz konkretnego pracownika?
  • Zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% – czy wystarczy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski

    Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy sam wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski przed upływem 21 dni od porodu jest jednoznaczny ze stawką 81,5% za cały okres? Czy lepiej to zaznaczyć dodatkowo? Czy wniosek o urlop na krótszy okres (np. 20 tygodni macierzyńskiego i 20 tygodni rodzicielskiego) też automatycznie oznacza stawkę 81,5%?
  • Kontrola ZUS – jakich dokumentów dotyczących wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z tytułu COVID-19 ma prawo żądać kontroler

    Pytanie: Za 2 tygodnie mamy wyznaczony termin kontroli ZUS dotyczący okresu od 2020 r. do chwili obecnej. Mam pytanie odnośnie zasiłków opiekuńczych, tzw. covidowych, w przypadku zamknięcia żłobka lub przedszkola. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy do tych zasiłków, gdy pracownik przynosił wniosek z powodu zamknięcia żłobka, należało mieć jakieś potwierdzenie, np. że drugi rodzic nie może sprawować opieki albo zaświadczenie ze żłobka? Nie mamy takich dokumentów. Liczyliśmy na podstawie wniosku pracownika. Czy ZUS może sprawdzić prawidłowość tych wniosków, skoro ja np. nie sprawdzałam, czy rzeczywiście żłobek jest zamknięty? Czy ZUS może żądać takich dokumentów?
  • Nadpłata składki zdrowotnej – czy może być zaliczona na poczet zaległości lub przyszłych należności

    Pytanie: Wspólnicy spółki jawnej opłacają podatek liniowy z działalności gospodarczej. W rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej wynikła spora nadpłata składki zdrowotnej. Wspólnicy jednak nie zwrócili się z wnioskiem o zwrot nadpłaty w terminie do 3 sierpnia. Czy jest możliwe zaliczenie nadpłaty na poczet składek za bieżące miesiące bez złożenia wniosku o zwrot? Czy przy braku wpłaty bieżącej składki ZUS zaliczy z nadpłatą widniejącą na koncie płatnika (wspólnika) bez konsekwencji?
  • Przerwa między umowami przypadającej na dni wolne od pracy – jak ustalić podstawę wynagrodzenia wymiaru chorobowego

    Pytanie: Po zakończeniu umowy na okres próbny z pracownicą zawarta została umowa na czas określony. Między umowami wystąpiła przerwa przypadająca na dni wolne od pracy. Jak ustalić podstawę wymiaru aktualnie przysługującego tej osobie wynagrodzenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała w drugim miesiącu trwania umowy na czas określony?
  • Nienależnie wypłacone świadczenie z ZFŚS dla pracownika – jak je odzyskać

    Pytanie: Jakie kroki należy podjąć, jeśli w wyniku wcześniej podjętych działań (wezwanie do zwrotu, pozew cywilny) nie uda się odzyskać od pracownika nienależnie wypłaconego świadczenia z ZFŚS? Z jakimi konsekwencjami z obszaru dyscypliny finansów publicznych może spotkać się w takim przypadku dyrektor?
  • Zaświadczenia płatnika składek Z-3 – kiedy należy ponownie złożyć ten dokument

    Pytanie: Nie wypłacamy zasiłków, ponieważ zatrudniamy tylko 6 pracowników, więc wszystkie dokumenty w tych sprawach przesyłamy do ZUS. Wypełniam Z-3 dla pracownicy, która choruje w listopadzie 2023 r. i w tym samym miesiącu urodziła dziecko. Chorowała ona w tym roku, ale nie przekroczyła 33 dni. Jak należy to wpisać w tabelę dotyczącą wynagrodzenia i liczby dni przepracowanych? Czy uwzględniam miesiące, w których pracownica chorowała, czy je pomijam? Czy Z-3 trzeba złożyć ponownie po urodzeniu dziecka, jeżeli bezpośrednio przed porodem pracownica chorowała i ZUS wypłacał jej zasiłek chorobowy? Chodzi tu o sytuację, gdy chorobowe sprzed porodu było wystawione na okres do 23 listopada 2023 r., a poród nastąpił 15  listopada 2023 r. Czy trzeba będzie wystawić nowe Z-3?
  • Zwolnienie lekarskie w trakcie zwolnienia z powodu siły wyższej – jak postępować

    Pytanie: Co należy zrobić w sytuacji gdy w trakcie zwolnienia z powodu siły wyższej pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie na siebie lub dziecko (członka rodziny). A także jak postępujemy, jeżeli pracownik w trakcie urlopu wypoczynkowego złoży wniosek na absencję spowodowaną siłą wyższą?
  • Utrata statusu studenta – od kiedy naliczać składki w przypadku wypłaty wynagrodzenia do 10. każdego miesiąca

    Pytanie: Nasza wątpliwość dotyczy zleceniobiorcy, który jest studentem. Ostatnio pojawiła się indywidualna interpretacja ZUS, z której wynika, że student – zleceniobiorca, który otrzymuje wynagrodzenie 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, miał mieć naliczane składki ZUS właśnie za miesiąc poprzedni, mimo że stracił status studenta dopiero w miesiącu, w którym dokonywana jest wypłata. Na przykład student – zleceniobiorca świadczył czynności za wrzesień 2023 r., ale 4 października 2023 r. stracił status studenta. Za wrzesień wynagrodzenie otrzyma 10 października 2023 r. Czy w takim przypadku należy doliczyć zleceniobiorcy składki ZUS, czy może powinny zostać naliczone dopiero do wynagrodzenia za październik wypłaconego w listopadzie?

Artykuły

  • Składki ZUS i świadczenia ZUS w 2024 r. – zmiany w rozliczeniach na przykładach liczbowych

    Przełom roku kalendarzowego oznacza dla płatników składek wiele obowiązków związanych ze zmianą wynagrodzeń mających wpływ na istnienie obowiązku ubezpieczeń z określonych tytułów oraz naliczania niektórych ze składek. Dodatkowo od 1 stycznia 2024 r. zmienia się katalog składników wynagrodzenia uwzględnianych przy ustalaniu, czy pracownik osiąga płacę minimalną. Chodzi tu np. o dodatek za szczególne warunki pracy.  należy uwzględniać przy ustalaniu, czy pracownik osiąga minimalne wynagrodzenie.
  • BHP na stanowisku pracy z monitorem ekranowym według zmienionych przepisów w pytaniach i odpowiedziach

    Od 17 listopada 2023 r. wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zmiany były niezbędne z uwagi na rozwój techniki. Jednak nowe przepisy rodzą wątpliwości dotyczące m.in. prawidłowego ich stosowania i interpretacji . Mając to na uwadze, zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania, kierowane do ekspertów Portalu BHP. Poznaj zatem wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów wprowadzanych rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Z artykułu dowiesz się m.in.: Obecny postęp ma znaczący wpływ na sposób organizacji stanowisk pracy. Odnowi się to w szczególności do powszechnego wykorzystywania systemów przenośnych (np. laptopów) do wykonywania pracy. Natomiast dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe funkcjonuje już ponad 20 lat bez zmian. Mając to na uwadze pojawiła się konieczność dostosowania przepisów rozporządzenia do zmieniającego się świata technologii i techniki. Ponadto analizy dotyczące obowiązujących, ponad 20-letnich rozwiązań doprowadziły do wniosku, że obecnie konieczne jest umożliwienie pracodawcom pewnej swobody w organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, przy jednoczesnym zapewnieniu pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ergonomii na stanowisku pracy. W związku z powyższym, rozporządzenie rozporządzenia w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wprowadza zmiany zarówno w treści rozporządzenia przez doprecyzowanie i uaktualnienie poszczególnych definicji. Ponadto wprowadza także zmiany w szczegółowych wymaganiach zawartych w załączniku. Zmiany w stosunku do obowiązujących obecnie regulacji będą polegały m.in. na: modyfikacji definicji pojęcia stanowiska pracy w celu jej uaktualnienia i uporządkowania, w szczególności poprzez usunięcie z tej definicji nieużywanych obecnie stacji dyskietek i trackball, rezygnacji z definicji pojęcia systemu komputerowego, gdyż pojęcie to jest powszechnie znane i nie budzi wątpliwości, stąd nie ma potrzeby pozostawienia jego definicji, wprowadzeniu wymagań dotyczących stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, w szczególności laptopów (konieczność wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny lub podstawę oraz dodatkową klawiaturę i mysz), doprecyzowaniu i uaktualnieniu wymagań, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe, w szczególności w zakresie ustawienia monitora i innych elementów wyposażenia, takich jak klawiatura, stół czy krzesło,tak aby spełniały one warunki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Celem zmian jest taka organizacja stanowisk pracy, aby były zgodne z wymaganiami ergonomii oraz wpływały na jak najmniejsze obciążenia pracowników, szczególnie na układ mięśniowo – szkieletowy oraz wzrok.
  • Przekroczenie progu podatkowego oraz 30-krotności składek ZUS w 2023 r. – jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika

    Pod konie roku – choć nie tylko – może u pracownika dojść do przekroczenia górnego przedziału skali i przejścia na wyższą stawkę podatku. Z czym wiąże się przekroczenie pierwszego progu podatkowego i co to oznacza dla podatników osiągających wysokie dochody? To nie jedyne przekroczenie, które może wystąpić. Trzeba też pamiętać o limicie tzw. 30-krotności przy rozliczaniu składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Aktualnie przeglądasz

Listopad/grudzień 2023 r. - Nr 225
Nr 225 Listopad/grudzień 2023 r.