• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Umowa o pracę po zakończeniu działalności gospodarczej – co z okresem wyczekiwania na prawo do świadczeń

    Pytanie: Przed zatrudnieniem w naszej firmie od 1 lutego 2023 r. pracownik przez 2 lata prowadził własną działalność gospodarczą, którą zakończył na dwa tygodnie przed pracą w naszej firmie. Pracownik był chory od 20 lutego do 3 marca 2023 r., a niezdolność do pracy z powodu choroby powstała przed upływem pierwszego miesiąca zatrudnienia. Czy w tej sytuacji należy stosować okres wyczekiwania, czy wypłacić wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia choroby? Jak ustalić podstawę wymiaru, wiedząc, że miesiąc wcześniej pracownik pobierał zasiłek chorobowy z ZUS jako prowadzący działalność gospodarczą?
  • Pracownik wyrejestrowany z ubezpieczeń – z jakim kodem uwzględnić go w ZUS RSA i ZUS RCA

    Pytanie: Mam pytanie dotyczące raportów ZUS RSA i ZUS RCA w przypadku pracownika wyrejestrowanego z ubezpieczeń. Osoba była zatrudniona do 31 grudnia 2022 r., następnie wyrejestrowana 1 stycznia 2023 r. W styczniu otrzymała część wynagrodzenia, które wypłacane jest z przesunięciem. Czy w imiennym raporcie miesięcznym RCA za styczeń uwzględniam tego pracownika z kodem 01 10, czy 3000?
  • Okres zasiłkowy w przypadku gruźlicy bezpośrednio po innej chorobie – jak go liczyć

    Pytanie: Do 15 kwietnia 2023 r. pracownica chorowała bez przerwy i wyczerpała 152 dni z okresu zasiłkowego. Od 16 kwietnia 2023 r. otrzymała zwolnienie lekarskie oznaczone kodem literowym D. Czy w tym przypadku okres zasiłkowy liczy się tak jak dla ciąży i czy oznaczenie kodem D ma wpływ na wysokość zasiłku chorobowego? Dotychczas wypłacaliśmy zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.
  • Pakiety medyczne dla pracowników na urlopie macierzyńskim i wychowawczym – czy wliczać do podstawy wymiaru składek

    Pytanie: Pracownikom wykupimy pakiety medyczne, za które będziemy ponosić comiesięczną opłatę naliczaną od osoby. Zgodnie z regulaminem wynagradzania, prawo do świadczeń z takiego pakietu zachowają także osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Czy wartość pakietów powinniśmy uwzględniać przy naliczaniu składek za te osoby?
  • Pracownik wyrejestrowany z ubezpieczeń – z jakim kodem uwzględnić go w ZUS RSA i ZUS RCA

    Pytanie: Mam pytanie dotyczące raportów ZUS RSA i ZUS RCA w przypadku pracownika wyrejestrowanego z ubezpieczeń. Osoba była zatrudniona do 31 grudnia 2022 r., następnie wyrejestrowana 1 stycznia 2023 r. W styczniu otrzymała część wynagrodzenia, które wypłacane jest z przesunięciem. Czy w imiennym raporcie miesięcznym RCA za styczeń uwzględniam tego pracownika z kodem 01 10, czy 3000?
  • Koszty uzyskania przychodu po ustaniu zatrudnienia – w jakiej wysokości je stosować do wypłaty trzynastki po ustaniu zatrudnienia

    Pytanie: Prosiłabym o wyjaśnienie, czy stosować koszty uzyskania przychodu, dokonując wypłaty wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, po ustaniu zatrudnienia i w jakiej wysokości.
  • Deklaracja o rezygnacji z wpłat do PPK sporządzona w lutym 2023 r., ale doręczona pracodawcy w marcu 2023 r. – co to oznacza w praktyce

    Pytanie: W związku z odnową PPK pracownicy, którzy nie chcą do nich przystąpić, mieli do 28 lutego 2023 r. złożyć deklarację o rezygnacji. Czy deklaracja o rezygnacji z PPK jest skuteczna, jeżeli pracownik wypełnił ją w lutym, natomiast datą złożenia deklaracji pracodawcy jest marzec?
  • Pobyt w zakładzie lecznictwa odwykowego – jakie świadczenia chorobowe mu przysługują

    Pytanie: Nasz pracownik od 20 lutego 2023 r. odbywa leczenie z powodu nadużywania alkoholu w zamkniętym zakładzie lecznictwa odwykowego. Czy za ten czas należy mu się zasiłek chorobowy?
  • Karta wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą – gdzie przechowywać

    Pytanie: Mam pytanie odnośnie przechowywania dokumentacji pracowniczej, a dokładnie chodzi o karty wynagrodzeń i zasiłków. Czy powinno się je przechowywać w osobnych teczkach dla każdego pracownika? Czy w teczkach z podziałem na lata bez podziału na pracowników (wszyscy razem)? Czy korespondencja z komornikiem powinna być przechowywana właśnie razem z tą dokumentacją?
  • Pracownik oddelegowany na dwa miesiące do pracy na terenie Niemiec – jak ustalić podstawę wymiaru składek

    Pytanie: Na dwa miesiące oddelegujemy pracownika do pracy na terenie Niemiec. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten okres, jeżeli osoba ta będzie otrzymywać wynagrodzenie w euro?
  • Przekroczenie rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – czy korygować zaliczkę na podatek oraz PIT-11

    Pytanie: W lutym 2023 r. otrzymaliśmy z ZUS informację o przekroczeniu przez naszego pracownika rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2022. Pracownik nie poinformował płatnika o tym, że uzyskuje przychód, z którego podlega dobrowolnym składkom emerytalno-rentowym. Teraz ZUS nakazuje nam korektę dokumentów za grudzień i zwrot pracownikowi nadpłaconych składek. Czy w tej sytuacji powinniśmy skorygować również zaliczkę na podatek i inne dokumenty podatkowe, w tym PIT-11, PIT-4R za 2022?
  • Rozliczanie podróży służbowej – z jakiego dnia uwzględnić kurs waluty do rozliczeń

    Pytanie: Pytanie dotyczy delegacji zagranicznej pracownika. Pracownik A podróżował do Niemiec i tam zapłacił za 2 noclegi 135 euro z własnych środków. Według jakiego kursu średniego NBP należy dokonać rozliczenia tego wydatku, z jakiego dnia? Czy dokonuję wyliczenia zwracanej kwoty pracownikowi podczas rozliczania podróży służbowej z dnia wystawienia rachunku, z dnia poprzedzającego wystawienie rachunku, czy może z innego dnia? Podobnie w przypadku gdy pracownik udokumentuje inne koszty, np. materiałów potrzebnych do pracy podczas podróży służbowej. Z jakiego dnia należy wziąć kurs, aby rozliczyć taką płatność w walucie? Czy na druku rozliczenia podróży służbowej mogą być w związku z tym różne kursy, tzn. jeśli jest kilka wydatków w walucie, to przeliczenie następuje z udziałem kursów z różnych dni? Czy jeśli świadczymy usługi w zakresie płac firmie zewnętrznej, to zasady doboru kursu do rozliczenia są takie same?

Artykuły

  • ZUS ZSWA do 31 marca marca – na co zwrócić uwagę

    Do 31 marca pracodawcy opłacający w roku ubiegłym składki na FEP muszą złożyć druk ZUS ZSWA zawierający informacje o pracownikach, za których były one odprowadzane – w tym dotyczące rodzajów i okresów wykonywania prac szczególnych. Co prawda zgłoszenie ZUS ZSWA nie jest nowym dokumentem, ale pracodawcy nadal mają wątpliwości, jak je wypełnić w różnego rodzaju sytuacjach problematycznych. Kontrole ZUS pokazują, że nadal występują błędy wymagające późniejszego korygowania. Z artykułu dowiesz się: Jaki wpływ na wypełnienie druku ZUS ZSWA ma pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim oraz czy dotyczy to także pozostałych zwolnień od pracy? Czy umowy na zastępstwo, w tym krótkotrwałe,  także należy wykazywać w zgłoszeniu ZUS ZSWA? Jak wypełnić zgłoszenie za pracownika, który zatrudniony był na podstawie kilku rodzajów umów o pracę zawieranych na kolejne okresy? Jak wypełnić zgłoszenie za osobę, której zmieniono obowiązujący ją wymiar czasu pracy lub która zmieniła nazwisko? O czym powinni pamiętać pracodawcy zatrudniający pracowników, którym przyznano jedno ze świadczeń emerytalno-rentowych albo stopień niepełnosprawności?
  • Ulgi podatkowe za 2022 – rozliczenie w PIT-36

    W części G zeznania PIT-36 w wersji 30 pojawiło się kilka interesujących możliwości odliczeń, które pozwalają przedsiębiorcom na ulgę w podatku dochodowym za 2022 rok. Warto przeanalizować poniesione wydatki – być może niektóre kwalifikują się do dodatkowego odliczenia w ramach ulg: na prototyp, na ekspansję, na sponsoring sportu, kultury i nauki, na terminal, na robotyzację. Pracodawcy podnoszący kwalifikacje pracowników powinni zwrócić uwagę na ulgę na sponsoring nauki wyższej, rodzice czy nie sponsorowali uczelni czy szkół artystycznych. Producenci powinni zbadać, czy nie ponosili wydatków na ekspansję, które pozwolą, choć w niewielkim wymiarze, w nadchodzącym czasie rozszerzyć rynek zbytu o nowe kraje.
  • W marcu 2023 roku przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych opłacają pierwszą składkę zdrowotną w nowym roku składkowym

    W zakresie składki zdrowotnej przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych obowiązuje rok składkowy rozpoczynający się 1 lutego danego roku i trwający do 31 stycznia następnego roku. Składkę zdrowotną opłacają oni od podstawy wymiaru, którą należy obliczyć na podstawie dochodu z poprzedniego miesiąca. Nowy rok składkowy rozpoczął się więc 1 lutego 2023 r. (składki płacone w marcu).

Aktualnie przeglądasz

Marzec 2023 r. - Nr 215
Nr 215 Marzec 2023 r.