VIDEO PORADY
Tarcza antykryzysowa – co sprawdzi kontrola podatkowa – 21.09.2020
W związku z epidemią koronawirusa przedsiębiorcy mogli skorzystać z różnych form pomocy określonych tarczą antykryzysową. Pomoc ta przyznawana była najczęściej w oparciu o oświadczenie przedsiębiorcy, bez szczegółowego weryfikowania dokumentacji na etapie składania wniosku. Dlatego urzędy zapowiadają kontrole, których celem będzie sprawdzenie zasadności, a także prawdziwości danych stanowiących podstawę ubiegania się o pomoc z tarczy antykryzysowej. »
Przepisy antykryzysowe - kluczowe rozwiązania dla kadrowych i specjalistów ds. płac - 18.08.2020
Poznaj praktyczne aspekty związane ze stosowaniem przepisów antykryzysowych i dowiedz się, w jaki sposób skorzystać z wprowadzonych rozwiązań. Zapraszamy do udziału w webinarium, w trakcie którego ekspert udzieli odpowiedzi na najważniejsze zapytania kadrowych i specjalistów ds. płac. »
Jakich błędów unikać we wniosku o dofinansowanie z FGŚP – 26.05.2020
Jedną z form dla pracodawców przewidzianych w ramach tarczy antykryzysowej jest możliwość uzyskania dofinasowania do wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na co zwrócić uwagę wypełniając wniosek o pomoc z FGŚP? Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka vloga kadrowo-płacowego. »
WZORY DOKUMENTÓW
Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego - wzór obowiązujący od 1 września 2020 r.
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dziecka do 8 lat, a także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki opiekuńczej.
Wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego na mocy ustawy z 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19
Podstawa wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących osobom, o których mowa art. 31zy13 ustawy antykryzysowej, za okres przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, podlega ponownemu przeliczeniu, jeżeli świadczenie wypłacone na podstawie dotychczasowych regulacji okaże się niższe niż świadczenie ustalone zgodnie z nowymi rozwiązaniami. Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń następuje na wniosek świadczeniobiorcy (zatrudnionego).
KORONAWIRUS
182 dni okresu zasiłkowego, a potem kwarantanna – jakie świadczenia wypłacać
Pytanie: Pracownik wykorzystał 182 dni okresu zasiłkowego z 10 listopada 2020 (choroba nowotworowa), a od 31 października ma on kwarantannę. Czy kwarantanna jest płatna (to inna choroba)? 10 października pracownik wykorzystał okres zasiłkowy. »
Praca na kwarantannie na dziecko – co wypłacać pracownikowi
Pytanie: Otrzymałam oświadczenie od pracownicy, że jest na kwarantannie na dziecko. Nie mam potwierdzenia w PUE ZUS. Czy wystarczy oświadczenie pracownicy? Jednocześnie pracownica chce pracować zdalnie. Czy za weekendy mam jej obliczyć wynagrodzenie chorobowe? »
e-BOOKI
COVID w firmie. Instrukcje postępowania dla pracodawcy i pracownika
Jeżeli u pracownika zostanie zostanie stwierdzona obecność wirusa COVID, pracodawca powinien podjąć określone kroki. Również pracownik powinien wiedzieć, co należy dom jego obowiązków w takim przypadku. Sprawdź, instrukcję postępowania dla pracodawcy i pracownika. »
Wyższe kwoty wolne od potrąceń z powodu COVID-19.Najnowsze wyjaśnienia resortu pracy
Od 16 maja 2020 r. kwoty wolne od potrąceń uległy zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu w sytuacji, gdy z powodu podjętych działań służących zapobieganiu zarażeniem koronawirusem pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu. Sprawdź najnowsze wyjaśnienia MRPiPS. »
PPK
Błędy i grożące za nie sankcje na etapie funkcjonowania PPK – 6 odpowiedzi na pytania
Pracodawcy prowadzący PPK mogą popełniać błędy, za które ustawodawca przewidział poważne kary. Katalog kar został opisany w art. 106–108 ustawy o PPK i reguluje wiele sytuacji, na które pracodawcy powinni uważać. Poza karą z art. 106 ustawy o PPK wszystkie inne kary, które ustawodawca wpisał, mogą zostać zastosowane przede wszystkim na etapie funkcjonowania PPK. W artykule zostanie opisanych 6 sytuacji praktycznych, z jakimi pracodawcy mogą się spotkać na etapie funkcjonowania PPK. »
Data urodzenia wpływa na zawarcie umowy o prowadzenie PPK
Wielu pracodawców zastanawia się, kiedy będą musieli zapisywać do PPK osoby obchodzące 55. urodziny w roku, w którym są zapisywani do PPK. Sytuacja dotyczy zarówno podmiotów zatrudniających, którzy PPK będą tworzyli w nadchodzących miesiącach – sektor finansów publicznych i najmniejsi pracodawcy – jak i pracodawców, którzy już utworzyli PPK. »
Od 1 stycznia PPK dla podmiotów do 20 osób oraz jednostek sektora finansów publicznych
W 2021 roku ostatnia grupa płatników składek objęta jest przepisami ustawy o PPK. Chodzi tu o podmioty zatrudniające, wobec których ustawa ta dotychczas nie miała zastosowania, tj. zatrudniające poniżej 20 osób, podmioty zatrudniające będące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu art. 9 ustawy o finansach publicznych. »
PAKIET POWITALNY
E-BOOK: Najczęstsze błędy przy tworzeniu i prowadzeniu PPK
Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku, miło nam, że zamówiłaś/zamówiłeś czasopismo „Serwis Płatnika ZUS”. W ramach prenumeraty możesz korzystać z licznych przywilejów, które czekają na Ciebie w naszym serwisie internetowym. Pracownicze plany kapitałowe dotyczą coraz większej grupy podmiotów. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o wszystkich obowiązkach z tym związanych. Jednym z poważniejszych błędów, które pracodawca zobowiązany do tworzenia PPK, może popełnić już na starcie, jest niedopełnienie obowiązków związanych z terminowym zawarciem umów o zarządzanie i prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Pobierz ebooka. »
Dokumentowanie kwarantanny lub izolacji do zasiłku chorobowego lub opiekuńczego – zasady obowiązujące od 3 listopada
Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku, miło nam, że zamówiłaś/zamówiłeś czasopismo „Serwis Płatnika ZUS”. W ramach prenumeraty możesz korzystać z licznych przywilejów, które czekają na Ciebie w naszym serwisie internetowym. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych. »
Oświadczenie osoby wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej z osobą, która odbywa obowiązkową kwarantannę
Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku, miło nam, że zamówiłaś/zamówiłeś czasopismo „Serwis Płatnika ZUS”. W ramach prenumeraty możesz korzystać z licznych przywilejów, które czekają na Ciebie w naszym serwisie internetowym. Od marca zmagamy się z epidemią, która wpływa na nasze życie prywatne, zawodowe, a przede wszystkim na sytuację gospodarczą państwa oraz kondycję finansową firm. W związku z tym pojawiło się wiele nowych dokumentów, oświadczeń i wzorów, które należy wykorzystywać w codziennej pracy.