WYDANIE ONLINE

Po ustaniu stosunku pracy pracodawca jako płatnik składek pracy musi wyrejestrować byłego pracownika ze wszystkich  ubezpieczeń. Trzeba tu koniecznie pamiętać o terminach i kodach wyrejestrowania. Oprócz tego na płatniku składek spoczywa jeszcze wiele innych obowiązków, m.in. wyrejestrowanie zgłoszonego do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, ewentualna korekta wyrejestrowania, rozliczenie składek w przypadku wypłat po ustaniu stosunku pracy i wykazanie ich w dokumentach rozliczeniowych.

czytaj więcej »

Pytanie: W lutym zatrudnialiśmy pracowników z Ukrainy na podstawie umowy zlecenia i umowy o pracę. Dostarczyli nam tylko zezwolenie na półroczną pracę w Polsce. Niektórzy z nich po kilku dniach z pracy na umowę zlecenia zrezygnowali. Jak mamy naliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia i umowy o pracę (zaliczka na podatek dochodowy i składki do ZUS). Wynagrodzenie brutto za pracę uzyskali powyżej 200 zł. Czy z umowy zlecenia naliczamy składki na ogólnych zasadach?

czytaj więcej »

Pytanie: Moje pytanie dotyczy wynagrodzenia za czas choroby. Pracownik pracuje w systemie pracy zmianowej. W grafiku miał ustalony czas pracy od godz. 19.00 do godz. 7.00 dnia następnego – z 26 na 27 lutego. Pracownik ten przebywał na zwolnieniu lekarskim do 26 lutego. Jak potraktować do naliczenia wynagrodzenia czas pracy od godz. 0.00 do 7.00 27 lutego, skoro oczywiste jest, że pracownik nie przyszedł do pracy po chorobie, tj. od północy?

czytaj więcej »

wiper-pixel