Błędnie ustalona stopa składki wypadkowej – jak przygotować korektę
Pytanie: Moja poprzedniczka składki na ubezpieczenie wypadkowe od wynagrodzeń za marzec, ale wypłaconych w kwietniu, naliczyła według starej stopy procentowej. Czy takie postępowanie jest prawidłowe, a jeśli nie, to jak skorygować teraz ten błąd? »
Choroba niani – czy przysługuje pracownikowi zasiłek opiekuńczy
Pytanie: Pracownica była nieobecna w pracy przez 5 dni w związku z chorobą dziecka, które ma 2,5 roku. W związku z tym wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego, jednak nie wiemy, czy ma do tego prawo, ponieważ do opieki nad dzieckiem zatrudnia nianię. Pracownica tłumaczy, że niania była chora. Jak powinna to udokumentować, aby można ustalić prawo do zasiłku? »
Dodatkowe kwoty odpisów na ZFŚS do 31 października 2019 r.
Pracodawcy są zobowiązani w terminie do końca października 2019 r. do odprowadzenia na rachunek ZFŚS środków odpowiadających zwiększonej wysokości o 3,4% odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Podstawa naliczania odpisów wzrosła od 1 sierpnia 2019 r. Sprawdźmy na praktycznych przykładach liczbowych szczegóły zmian. »
Działalność zarobkowa przedsiębiorcy w czasie zwolnienia lekarskiego – jaki ma wpływ na prawo do świadczeń
Pytanie: Mam swoją firmę, którą prowadzę jednoosobowo. Z tego tytułu jestem zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, w tym do ubezpieczenia chorobowego, od 1 września 2017 r. Od 9 do 30 września 2019 r. byłem chory i otrzymałem zwolnienie lekarskie. 19 stycznia 2019 r. do firmy dostarczono towar, który zamawiałem w lipcu 2019 r. Miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest mój adres domowy i tu była dostawa. Za towar musiałem podpisać fakturę z datą dostawy. Czy ZUS może w takim przypadku zakwestionować moje prawo do zasiłku chorobowego? »
Problemy z wynagrodzeniem chorobowym na przełomie roku
Jakie świadczenie chorobowe wypłacać z tytułu niezdolności do pracy mającej miejsce na przełomie dwóch lat kalendarzowych oraz jak rozliczać w takiej sytuacji limit obowiązujący przy wynagrodzeniu chorobowym? Jakimi dokumentami pracodawca musi dysponować, żeby prawidłowo ustalić liczbę dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe w drugiej firmie? Kiedy zachowana zostanie ciągłość ubezpieczenia chorobowego mimo przerwy między dwiema umowami o pracę? O czym powinien pamiętać pracodawca podczas wypełniania raportu ZUS RCA za pracownika, któremu wypłacono wynagrodzenie chorobowe oraz czy wyrównanie tego wynagrodzenia wymaga korekty złożonych już dokumentów? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w artykule. »
Ryczałty na jazdy lokalne – kiedy będą w części oskładkowane
Pytanie: Pracownicy otrzymują ryczałty na jazdy lokalne naliczane zgodnie z ogólnie obowiązującymi stawkami za 1 km przebiegu oraz w ramach dopuszczalnych limitów przebiegu miesięcznego. Obecnie trwająca kontrola zakwestionowała, że od części dokonywanych wypłat nie naliczaliśmy składek. Czy tego rodzaju wypłaty mogą być objęte oskładkowaniem, a jeśli tak, to jak skorygować ten błąd? »
Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny pracownika – czy można zgłosić brata i bezrobotną żonę
Pytanie: Pracownik wystąpił do nas z wnioskiem o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego swojego brata posiadającego orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz bezrobotnej żony. Czy zgłoszenia takiego możemy dokonać? »